Bayern München har hentet en af klodens farligste angribere.
Lørdag meddeler den tyske storklub på sin hjemmeside, at den har købt Harry Kane fra Tottenham. Den engelske landsholdsanfører er blevet udstyret med en fireårig kontrakt.
Dermed slutter en langstrakt transfersaga. Gennem den seneste måned er Kane kraftigere og kraftigere blevet sat i forbindelse med et skifte til Bayern München. Da han fredag fløj til Sydtyskland for at gennemgå et lægetjek, blev Kane mandsopdækket af både engelske og tyske medier.
Ingen af klubberne oplyser overgangssummen, men engelske medier, heriblandt Sky Sports, meddeler om en pris omkring 100 millioner pund plus bonusser. Det beløb svarer til cirka 860 millioner kroner.
Bayern-direktør Jan-Christian Dreesen er glad for endelig at have sikret Kanes underskrift.
– Det har været en lang proces, men nu er vi alle glade for, at Harry fra i dag kan bære Bayern Münchens trøje. Han har hele tiden været vores drømmespiller. En angriber i verdensklasse har altid været en vigtig ingrediens for Bayern München, når vi har fejret vores største triumfer, siger han.
Bayern München har manglet en angriber i verdensklasse, siden klubben sidste år solgte Robert Lewandowski til FC Barcelona. Hans fravær kunne ses i sidste sæson, hvor Bayern først på sidste spilledag genvandt mesterskabet.
Harry Kane er lige som Lewandowski at betragte som en decideret målmaskine, hvilket han har bevist i Premier League gennem næsten et årti.
Den 30-årige angriber har scoret 280 ligamål på tværs af alle turneringer for Tottenham.
Han er derudover alletiders topscorer for det engelske landshold med 58 fuldtræffere.
Kane har dog aldrig vundet en titel med hverken Tottenham eller England, men det ser han gode muligheder for at gøre med Bayern München.
– Jeg er meget glad for at blive en del af Bayern München. Det er en af de største klubber i verden, og jeg har altid ønsket mig at spille på højest muligt niveau.
– Bayern München er gennemsyret af en vinderkultur, og det føles rigtig godt at være skiftet hertil, siger Kane.
Potentielt kan han debutere allerede lørdag aften, når Bayern München møder RB Leipzig i den tyske Super Cup. Deadline for at registrere spillere til kampen er lørdag klokken 14. Kampen begynder klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT