Yussuf Poulsen på tavlen i Leipzig-remis

Yussuf Poulsens bagdel lignede en matchvinder indtil overtiden, hvor Frankfurt ufortjent fik udlignet.



Et rigtigt energimål er vel det, som bedst betegner den scoring, der lørdag burde have gjort danske Yussuf Poulsen til matchvinder i RB Leipzig udekamp mod et tamt Eintracht Frankfurt-hold.

Med i tre minutters overtid fik hjemmeholdet udlignet efter en dødbold, og så endte det med 1-1 og pointdeling.

Det betyder, at Leipzig i stedet for at hoppe op på fjerdepladsen må nøjes med at indtage ottendepladsen i Bundesligaen. Frankfurt er nummer 15.

Gæsterne var det dominerende hold på banen, men først ti minutter før pausen kom belønningen. Og den kom fra en dansk bagdel.

Et hjørnespark blev forlænget ved forreste stolpe, Yussuf Poulsen kastede sig frem foran en modstander ved bagstolpen og med en blanding af bagdel og baglår fik han fra nært hold skubbet bolden ind i nettet til 1-0.

Danskeren leverede som vanligt en gedigen arbejdsindsats i front, og han var indblandet i flere farlige situationer for Leipzig kampen igennem.

Trods flere chancer lykkedes det ikke gæsterne fra det østlige Tyskland at få udbygget føringen, så alt var åbent gennem hele opgøret.

Intensiteten tog til, duellerne blev flere og hårdere, og det blev en udmattelseskamp mellem de to mandskaber.

20 minutter efter pausen var Yussuf Poulsens benzintank løbet tør, og han kunne med god samvittighed tage plads på bænken.

Herfra kunne han spejde over til landsmanden Jesper Lindstrøm på modstanderbænken, hvor han blev siddende gennem hele opgøret.

De kunne begge se Leipzig have flere store muligheder i de sidste ti minutter for at lukke kampen, men Kevin Trapp i hjemmeholdets mål stod fremragende.

Svenske Emil Forsberg brændte også foran et nærmest tomt mål, og de mange afbrændere endte med at blive kostbare.

Dybt inde i overtiden endte en dødbold til hjemmeholdet hos forsvarsspilleren Tuta, som kunne heade udligningen ind og sikre hjemmeholdet et meget ufortjent point.

/ritzau/





Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?




LIVE

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Mål i begge ender i Bratislava

Højbjerg med nøglerolle i kæmpetransfer

‘Klubberne er bange for ham’

– Vi har ikke kunnet få fat i Christian Eriksen

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Topchef stopper i FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Blev købt for 112 millioner – afviste FC København

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Jubler over dansk kæmpetransfer: ‘Mentalt monster’



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Jubler over stor Brøndby-transfer

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Eriksen har været i dialog med denne klub



INTERVIEW

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Dansk klub forklarer opsigtsvækkende transfer

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Dobbelt transfermavepuster til Randers 

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Hvad sker der? Dansker fanget i transferdrama

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

62,55 milliarder kroner

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

Dansk kæmpetransfer var sekunder fra kollaps

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

‘Jeg jagter den drøm hver eneste dag’

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Chokeret over fyring

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’

Vingegaard med opsang til demonstranter

Absurd cirkus i Vueltaen: Vandt Vingegaard?

Tog kvælertag på spiller – straffes

Superliga-klubber jagter svensker

Victor Jensen ude i flere måneder

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Han kunne have været død

Imponeret over Superliga-komet