Pierre-Emile Højbjerg i Bayern til 2016

Pierre-Emile Højbjerg har byttet sin ungdomskontrakt med Bayern München ud med en profkontrakt. Den nye aftale løber til sommeren 2016.



Pierre-Emile Højbjerg og Bayern München har forlænget samarbejdet, der nu løber frem til sommeren 2016. Hans hidtidige aftale var en ungdomskontrakt, og da han fyldte 18 år den 5. august, gik han og hans agent i dialog med Bayern om en profkontrakt.

Den blev forseglet for et par uger siden, og Højbjerg har dermed fået en forbedret kontrakt og en aftale, der gælder et år mere, end den aftale, som han lavede med klubben sidste år.

– Vi har lavet en ny aftale med Bayern München, der har givet Pierre en profkontrakt, der gælder til sommeren 2016, siger agent Kai Lerby, søn af- og kompagnon til Søren Lerby, til tipsbladet.dk.

Dermed er Pierre-Emile Højbjerg medlem af Bayerns førsteholdstrup på lige fod med stjerneholdkammerater som Franck Ribery, Arjen Robben og Bastian Schweinsteiger.

Senest har Han fik sit ene ben i gips og blev dermed sat tilbage i forhold til holdkammeraterne i opstarten til sæsonen. Højbjerg har derfor endnu ikke været på banen i en officiel kamp for Bayerns førstehold under den nye træner Pep Guardiola.

Pierre-Emile Højbjerg skiftede fra Brøndby til Bayern München i sommeren 2012, men gjorde det allerede i sin første sæson for storklubben det så godt, at han fik to optrædener i Bundesligaen.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Afslører kæmpe VM-chok

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’