Pierre-Emile Højbjerg i Bayern til 2016

Pierre-Emile Højbjerg har byttet sin ungdomskontrakt med Bayern München ud med en profkontrakt. Den nye aftale løber til sommeren 2016.



Pierre-Emile Højbjerg og Bayern München har forlænget samarbejdet, der nu løber frem til sommeren 2016. Hans hidtidige aftale var en ungdomskontrakt, og da han fyldte 18 år den 5. august, gik han og hans agent i dialog med Bayern om en profkontrakt.

Den blev forseglet for et par uger siden, og Højbjerg har dermed fået en forbedret kontrakt og en aftale, der gælder et år mere, end den aftale, som han lavede med klubben sidste år.

– Vi har lavet en ny aftale med Bayern München, der har givet Pierre en profkontrakt, der gælder til sommeren 2016, siger agent Kai Lerby, søn af- og kompagnon til Søren Lerby, til tipsbladet.dk.

Dermed er Pierre-Emile Højbjerg medlem af Bayerns førsteholdstrup på lige fod med stjerneholdkammerater som Franck Ribery, Arjen Robben og Bastian Schweinsteiger.

Senest har Han fik sit ene ben i gips og blev dermed sat tilbage i forhold til holdkammeraterne i opstarten til sæsonen. Højbjerg har derfor endnu ikke været på banen i en officiel kamp for Bayerns førstehold under den nye træner Pep Guardiola.

Pierre-Emile Højbjerg skiftede fra Brøndby til Bayern München i sommeren 2012, men gjorde det allerede i sin første sæson for storklubben det så godt, at han fik to optrædener i Bundesligaen.







LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker vil væk fra RB Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Uventet skifte?