Pospechs afløser er fundet

Den kriseramte Bundeliga-klub VfB Stuttgart ville have Zdenek Pospech. Ham kunne de imidlertid ikke få, så nu har tyskerne kastet deres kærlighed på en anden højre back. Tilmed en, som også spiller i Skandinavien.



Tipsbladet.dk kunne i sidste uge afsløre, at Bundesliga-klubben VfB Stuttgart havde udset sig FC Københavns tjekkiske landsholdsspiller Zdenek Pospech som transfermål. Den kriseramte klub har problemer på højre back, og her var Pospech en oplagt løsning.

Læs også: Stuttgart bekræfter Pospech-interesse

Stuttgarts sportsdirektør bekræftede senere interessen i en af FC Københavns nøglespilllere, og torsdag kunne sporten.dk oplyse, at Løverne havde sagt nej til et bud på Pospech. Derfor er Stuttgart gået videre på listen, og de har nu fundet spilleren, de vil have, når de ikke kunne få Zdenek Pospech. Ham har de fundet i en anden skandinavisk klub – i norske Rosenborg.

– Stuttgart er interesseret. De har forhørt sig hos min agent, siger svenske Mikael Lustig til fotbolldirekt.se, inden han åbner for en transfer til Bundesligaen.

– Det er klart, at det lokker. Det er en stor klub i Tyskland, forklarer den 24-årige svenske landsholdsspiller.

Mikael Lustig har været fast mand på Rosenborgs højre back, siden han i sommeren 2008 skiftede fra svenske Sundsvall. Lustigs kontrakt udløber til vinter. Men inden da kan han altså ende i VfB Stuttgart.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Skifter til Rangers

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen