Leipzig dukker Lindstrøm og co. i nøgleduel

RB Leipzig og Dortmund lagde med vigtige sejre lørdag pres på de andre tophold i Bundesligaen.



Yussuf Poulsen trak sig lørdag sejrrigt ud af en meget vigtig duel med landsholdskollegaen Jesper Lindstrøm i Bundesligaen.

RB Leipzig slog hjemme Eintracht Frankfurt 2-1 og spillede sig dermed op på fjerdepladsen, mens udeholdet er fire point efter på sjettepladsen.

Poulsen fik sin første startplads for Leipzig siden oktober og ydede som altid en stor arbejdsindsats. Han kom til gengæld ikke frem til meget i sine 59 minutter på banen.

I en første halvleg, som Leipzig dominerede, slog angrebsmakkeren Timo Werner i stedet til, da han efter seks minutter nærmest snublede bolden over stregen efter en stikning fra svenske Emil Forsberg.

Kort før pausen var rollerne byttet om. Werner slog fra venstre et indlæg, som Forsberg sendte i mål til 2-0.

Lindstrøm og holdkammeraterne vågnede op efter pausen, og danskeren var med i to gode aktioner og var fra sin højre angrebsside nærgående. Men midtbanespilleren Djibril Sows kanonkugle efter en times spil blev eneste scoring i anden halvleg.

Dortmund spillede sig samtidig forbi Bayern München og op på en foreløbig førsteplads i Bundesligaen, da holdet ude slog Hoffenheim, som var uden danskere i startopstillingen, med 1-0.

Kort før pausen blev Julian Brandt matchvinder, da han med ryggen rettede et frisparksindlæg i nettet. Kasper Dolberg fik de sidste 25 minutter for Hoffenheim, mens Thomas Delaney varmede bænk, og både Robert Skov og Jacob Bruun Larsen var ude med skader.

Dortmund har med sejren 46 point som duks, mens Bayern München og Union Berlin begge har 43 point før deres indbyrdes topbrag i München søndag.

Andetsteds var Jens Stage tæt på at komme på tavlen i Werder Bremens sikre 3-0-sejr over bundholdet Bochum, og Oliver Christensen leverede et clean sheet i en vigtig og snefyldt 2-0-sejr over Augsburg og indskiftede Mads Valentin.

Endelig fik Jonas Wind blot to minutter og tillægstiden, da Wolfsburg slog FC Köln, der var uden skadede Kristian Pedersen, med 2-0 efter blandt andet et drop af den tidligere Brøndby-målmand Marvin Schwäbe.

/ritzau/



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Patrick Da Silva idømt fængsel

Griner af AaB-rygte

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FC Fredericia – OB

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Rigmand vild med FC København-aftale

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jonas Wind er i København

Dybt skuffet og trist

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Saver United-stjerne over

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Her er Danmarks VM-gruppe

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Her er alle VM-grupperne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham