Robert Skov var i FC København en særdeles målfarlig højre kant, men den rolle har ændret sig, efter han er skiftet til Bundesliga-klubben Hoffenheim. Her er danskeren blevet omskolet til venstre wingback, og det betyder, at han pludselig har fået markant flere defensive pligter.
Nu skal han pludselig forhindre nogle af verdens bedste offensivspillere i at finde vej til netmaskerne, og det har udviklet ham rigtig meget som fodboldspiller.
– Jeg har stået i situationer, hvor jeg virkelig har været udfordret. Det er jo spillere i den absolutte verdensklasse, jeg har stået over for. Det bliver ikke bedre i verden end Robert Lewandowski i forhold til niere, og Serge Gnabry er nok en af de bedste kantspillere i verden, siger Robert Skov til Tipsbladet og fortsætter:
– De er på et helt andet niveau end de spillere, jeg tidligere har mødt, og duellerne med dem har jeg været nødt til at løse på nye måder. Jeg er nødt til at være klogere, jeg er nødt til at tage de rigtige valg mod den type spillere. Det lykkes ikke hver gang, men når jeg ser tilbage på de kampe, har jeg lært så meget af at mærke på egen krop, hvordan de bedste kantspillere i Bundesligaen spiller.
– Man kan godt se på TV, at de kan nogle ting, man gerne selv vil lære, men oplevelsen af det er så anderledes, når man rent faktisk møder dem i kamp, når man står en halv meter fra en spiller som Gnabry og skal vælge rigtigt i forhold til at gå på den ene eller den anden side af ham.
Netop opgørene mod de bedste i tysk fodbold har budt på store oplevelser for Robert Skov og holdkammeraterne i denne sæson. Hoffenheim har således formået at besejre både Bayern München, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen og Schalke 04.
– Det har været fedt at spille de store kampe mod de bedste. Jeg er vildt taknemmelig for den tillid, jeg har fået, selv om det måske ikke var i den position, jeg forventede. Jeg har gjort en forskel for holdet, og den tillid fra klubben og trænerne er altafgørende. At få lov at begå fejl og få succesoplevelser, at komme ud på dybt vand og forstå Bundesligaen, det har betydet alt. Man kan ikke træne sig til det, fastslår Robert Skov.
Hoffenheim og Robert Skov skal i aktion lørdag eftermiddag, hvor holdet får besøg af Hertha Berlin. Hoffenheim indtager niendepladsen i Bundesligaen.
Du kan læse et stort interview med Robert Skov i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Læs også:Transferkongerne: Videresalg skød landsholdsangriber til tops
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Spottet i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Afslører Brøndbys transferplaner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TRANSFER
