Robert Skov om møde med stjerner: Jeg har virkelig været udfordret

Det har udviklet Robert Skov at stå ansigt til ansigt med nogle af verdens bedste fodboldspillere i Bundesligaen.



Robert Skov var i FC København en særdeles målfarlig højre kant, men den rolle har ændret sig, efter han er skiftet til Bundesliga-klubben Hoffenheim. Her er danskeren blevet omskolet til venstre wingback, og det betyder, at han pludselig har fået markant flere defensive pligter.

Nu skal han pludselig forhindre nogle af verdens bedste offensivspillere i at finde vej til netmaskerne, og det har udviklet ham rigtig meget som fodboldspiller.

– Jeg har stået i situationer, hvor jeg virkelig har været udfordret. Det er jo spillere i den absolutte verdensklasse, jeg har stået over for. Det bliver ikke bedre i verden end Robert Lewandowski i forhold til niere, og Serge Gnabry er nok en af de bedste kantspillere i verden, siger Robert Skov til Tipsbladet og fortsætter:

– De er på et helt andet niveau end de spillere, jeg tidligere har mødt, og duellerne med dem har jeg været nødt til at løse på nye måder. Jeg er nødt til at være klogere, jeg er nødt til at tage de rigtige valg mod den type spillere. Det lykkes ikke hver gang, men når jeg ser tilbage på de kampe, har jeg lært så meget af at mærke på egen krop, hvordan de bedste kantspillere i Bundesligaen spiller.

– Man kan godt se på TV, at de kan nogle ting, man gerne selv vil lære, men oplevelsen af det er så anderledes, når man rent faktisk møder dem i kamp, når man står en halv meter fra en spiller som Gnabry og skal vælge rigtigt i forhold til at gå på den ene eller den anden side af ham.

Netop opgørene mod de bedste i tysk fodbold har budt på store oplevelser for Robert Skov og holdkammeraterne i denne sæson. Hoffenheim har således formået at besejre både Bayern München, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen og Schalke 04. 

– Det har været fedt at spille de store kampe mod de bedste. Jeg er vildt taknemmelig for den tillid, jeg har fået, selv om det måske ikke var i den position, jeg forventede. Jeg har gjort en forskel for holdet, og den tillid fra klubben og trænerne er altafgørende. At få lov at begå fejl og få succesoplevelser, at komme ud på dybt vand og forstå Bundesligaen, det har betydet alt. Man kan ikke træne sig til det, fastslår Robert Skov.

Hoffenheim og Robert Skov skal i aktion lørdag eftermiddag, hvor holdet får besøg af Hertha Berlin. Hoffenheim indtager niendepladsen i Bundesligaen.

Du kan læse et stort interview med Robert Skov i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:Transferkongerne: Videresalg skød landsholdsangriber til tops




Jakob Kehlet slagtes i udlandet


Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Overvejede at sige op

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC København-transfer går hele verden rundt

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Krævet fyret efter nedslagtning

Brøndby kan blive ramt af forbud

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

AGF – FC Nordsjælland

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Afløser skadede landsholdsstjerner

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Brøndby-profil træner ikke med

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Bekymrende nyt fra Vejle

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

‘Det var exceptionelt’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Godt nyt

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Rasende på Mohamed Salah

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Dansker skifter cykelhold

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Taylor Swift til Brøndby?

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

17-årige Karl slår rekord

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League