Hvor gode er Superliga-klubberne til at få millioner i kassen fra spillersalg? Og hvem er deres dyreste spillersalg nogensinde?
I ansvarlighedens og smitteinddæmningens navn har vi ikke fysisk været ude i landet men har i stedet tjekket gamle regnskaber for at se, hvem der var dyrest, og hvilke klubber, der er gode til at sælge spillere.
Vi begyndte forleden den virtuelle tur i med den nordligst beliggende Superliga-klub, som er AaB, kørte videre til Hobro, Randers, Aarhus og Horsens, før vi i dag kører lidt tilbage mod nord, men i vestlig retning, så vi ender i Silkeborg på turen gennem de 14 klubber i Danmarks bedste fodboldrække.
Kasper Dolberg
20 millioner kroner med videresalg
Født: 6. oktober 1997
Angriber
Danmark
Klubkarriere: 147 kampe/56 mål
Landshold: 17 kampe/5 mål for A-landsholdet og 25 u-landskampe/14 mål
Solgt som 17-årig til Ajax
Blev i august 2019 solgt til Nice, hvilket gav Silkeborg et tocifret millionbeløb på grund af en videresalgsklausul.
Kasper Dolberg gjorde kometkarriere i Ajax, da han kom på førsteholdet i 2016 og scorede 23 mål i debut-sæsonen, hvor Ajax nåede Europa League-finalen.
Han havde fået Superliga-debut for Silkeborg i 2015 i slutningen af sæsonen, hvor Silkeborg rykkede ned i 1. division og for længst var færdig i rækken, da Dolberg fik i alt 73 minutter som indhopper i tre kampe for SIF.
Sæsonerne efter blev ødelagt af skader og manglende form, der fik Ajax til at satse på andre angribere, efter Kasper Dolberg i 2016/17-sæsonen havde lignet en spiller, hollænderne kunne sælge for adskillige hundrede millioner kroner.
, hvilket gav Ajax en meget flot fortjeneste og gav Silkeborg en fed videresalgs-pose med millioner, der gjorde Dolberg til SIF’s dyreste salg nogensinde, efter den oprindelige transfer fire år tidligere havde været relativt beskeden.
Dolbergs Nice kommer sandsynligvis først i aktion igen i sæsonen 2020/21, da det franske fodboldforbund til klubbernes utilfredshed har sløjfet sæsonen.
*Vi havde i første omgang angivet Robert Skov som Silkeborgs største salg, og havde i den proces slet og ret glemt Kasper Dolberg, da han først blev SIF’s dyreste fire år efter sin afsked med Silkeborg. Vi beklager fejlen.
Øvrige storsalg
Robert Skov
15 millioner (inklusiv videresalg) til FC København i 2018
Silkeborg IF scorede et større millionbeløb ved FCK’s videresalg af Robert Skov til Hoffenheim i 2019.
Jens Martin Gammelby
11 millioner til Brøndby i 2018
Marvin Pourie
9,5 millioner kroner til FCK i 2013
Jim Larsen
8 millioner til Rosenborg i 2011
7 millioner til Bolton i 2001
Silkeborg IF som sælger
Ligesom naboerne i Aarhus fornemmer man SIF’s mange op- og nedture mellem landets to bedste rækker, som Silkeborg har haft dobbelt så mange af i dette årtusinde som AGF.
Salgene af Robert Skov og Jens Martin Gammelby var med til at sende SIF endnu en tur i 1. Division, og Kasper Dolberg røg til Ajax i forbindelse med den foregående nedrykning i 2015, hvor man ellers havde nået at give ham Superliga-debut.
Men forretningsmæssigt er det sådanne store millionbeløb, man skal have mere regelmæssigt for at vokse sig større, samtidig med at det ikke dur at rykke ned så ofte, som man i øvrigt er favorit til at gøre igen i den nuværende sæson.
Hvem er de næste folk med den kvalitet? En sæson som agterlanterne har ikke overbevist købere på et iskoldt transfermarked om, at det er nu, der skal lægges millioner for Silkeborg-spillere, men klubben kan trøste sig med, at man i Dolberg og Skov har et par fremragende cases at vise frem for potentielle købere, der skal overbevises om, at de bedste unge spillere fra SIF er værd at bruge penge og tid på. Mads Emil Madsen er formentlig næste mand på affyringsrampen, mens Magnus Mattsson også kan blive solgt, når han vender tilbage efter et par langvarige skader.
—
Her er, hvad vi skrev om Robert Skov
Robert Skov
15 millioner med videresalg
Født: 20. maj 1996
Højre Kantspiller/hængende angriber/venstre back
Danmark
Klubkarriere: 198 kampe/58 mål
Landshold: 4 A-landskampe/3 mål og 39 u-landskampe/15 mål
Solgt som 21-årig
Solgt til FC København i januar 2018
Skov havde som bekendt enorm succes i 2018/19-sæsonen, hvor han scorede på adskillige langskud og siden blev solgt til Hoffenheim for 10 millioner euro.
Han debuterede meget tidligt for Silkeborg som 16-årig og spillede sig ind fast på holdet fra 2014 til 2016 i Superligaen og 1. division. Det virkelige gennembrud kom i 2017, da SIF igen var vendt tilbage til Superligaen og Skov tændte ild i rækken sammen med Jens Martin Gammelby på backen.
Det blev FC København, der overtalte direktør Kent Madsen og Silkeborg til et salg, og det skal SIF være godt tilfreds med, da en videresalgsklausul 18 måneder senere gjorde Skov til klubbens bedste salg nogensinde, indtil Kasper Dolberg blev solgt videre til Nice en måned senere og tog titlen som SIF’s dyreste takket været en endnu federe pose videresalgspenge.
Skov var som bekendt så målfarlig i FC København, at han blev Superliga-topscorer med utrolige 29 mål fra en position på kanten.
Han har ikke scoret lige så flittigt i Hoffenheim, men det var også noget bær statistisk umuligt. Også i Bundesligaen har Robert Skov vist, at hans frispark og langskud holder høj international klasse, og mon ikke han med tiden kommer tilbage som kantspiller, efter han on/off har spillet back, i.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
NYHEDER
– En humørdræber
DAGENS SPILFORSLAG
