Sendte SMS til Robert Skov: Du skylder en trøje

Andreas Albers debuterede i forrige weekend i Bundesligaen, hvor han var lidt skuffet over, at han ikke skulle spille overfor Robert Skov.



I sidste uge skiftede Robert Skov til Union Berlin på en fri transfer. Få dage inden havde hans tidligere holdkammerat, Andreas Albers, netop spillet mod Skovs nye klub i Bundesligaen for sin klub FC St. Pauli.

De to spillede sammen i Silkeborg IF, hvor de begge var med til at sikre oprykning og efterfølgende overlevelse tilbage i perioden 2015-2017, da Silkeborg stadigvæk var Danmarks førende elevatorklub. Den gang kunne Albers ikke forestille sig, at de ligefrem begge to nogle år senere skulle spille i Bundesligaen.

– Jeg havde ikke forestillet mig, at vi var to fra det SIF-hold, der ville ende i Bundesligaen. Jeg kunne godt se, at Robert ville ende der, men at jeg skulle gøre det, havde jeg ikke troet. Robert var allerede glad for Bundesligaen dengang, hvor han hyppigt arrangerede ture til Hamborg for at se fodbold.

Albers debuterede i Bundesligaen i kampen mod Union Berlin, hvor han desværre ikke kunne spille overfor sin gode ven og tidligere holdkammerat.

– Jeg har skrevet til ham, at han skylder mig en Union-trøje, fordi han vælger at skrive under med dem fem dage efter, at vi spillede mod dem. Det, synes jeg, var lidt tarveligt, udtaler Andreas Albers med et blink i øjet.

Robert Skov og Andreas Albers har begge bygget deres karriere på at være farlige foran mål.

Albers laver de fleste mål inde i boksen, imens at Robert Skov er kendt for at slaske bolden i kassen fra kanten af feltet med sit venstreben. Spørgsmålet er så, hvem af de to, der kommer til at lave det første mål for sin klub i den indeværende sæson, hvis man spørger Andreas Albers, så er han ikke i tvivl om, hvem der scorer først.

– Jeg tror, at jeg scorer først, han skal først lige op i gear.

– Men jeg glæder mig til at møde ham senere i sæsonen, der må han komme med en pænt indpakket trøje, hvorpå han har skrevet undskyld, men jeg glæder mig også til at se ham. Vi har holdt en fin kontakt siden vi begge forlod Silkeborg.

Robert Skov og Andreas Albers får muligheden for at møde hinanden efter jul, når Union Berlin og St. Pauli møder hinanden i slutningen af januar.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Silkeborg IF – FC København

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid