I sidste uge skiftede Robert Skov til Union Berlin på en fri transfer. Få dage inden havde hans tidligere holdkammerat, Andreas Albers, netop spillet mod Skovs nye klub i Bundesligaen for sin klub FC St. Pauli.
De to spillede sammen i Silkeborg IF, hvor de begge var med til at sikre oprykning og efterfølgende overlevelse tilbage i perioden 2015-2017, da Silkeborg stadigvæk var Danmarks førende elevatorklub. Den gang kunne Albers ikke forestille sig, at de ligefrem begge to nogle år senere skulle spille i Bundesligaen.
– Jeg havde ikke forestillet mig, at vi var to fra det SIF-hold, der ville ende i Bundesligaen. Jeg kunne godt se, at Robert ville ende der, men at jeg skulle gøre det, havde jeg ikke troet. Robert var allerede glad for Bundesligaen dengang, hvor han hyppigt arrangerede ture til Hamborg for at se fodbold.
Albers debuterede i Bundesligaen i kampen mod Union Berlin, hvor han desværre ikke kunne spille overfor sin gode ven og tidligere holdkammerat.
– Jeg har skrevet til ham, at han skylder mig en Union-trøje, fordi han vælger at skrive under med dem fem dage efter, at vi spillede mod dem. Det, synes jeg, var lidt tarveligt, udtaler Andreas Albers med et blink i øjet.
Robert Skov og Andreas Albers har begge bygget deres karriere på at være farlige foran mål.
Albers laver de fleste mål inde i boksen, imens at Robert Skov er kendt for at slaske bolden i kassen fra kanten af feltet med sit venstreben. Spørgsmålet er så, hvem af de to, der kommer til at lave det første mål for sin klub i den indeværende sæson, hvis man spørger Andreas Albers, så er han ikke i tvivl om, hvem der scorer først.
– Jeg tror, at jeg scorer først, han skal først lige op i gear.
– Men jeg glæder mig til at møde ham senere i sæsonen, der må han komme med en pænt indpakket trøje, hvorpå han har skrevet undskyld, men jeg glæder mig også til at se ham. Vi har holdt en fin kontakt siden vi begge forlod Silkeborg.
Robert Skov og Andreas Albers får muligheden for at møde hinanden efter jul, når Union Berlin og St. Pauli møder hinanden i slutningen af januar.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
OPTAKT
Frankrig – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED