Skarp kritik: Vil have Jesper Lindstrøm bænket

Tysk fodboldredaktør ser gerne, at Jesper Lindstrøm får et pusterum på bænken.



Eintracht Frankfurt har de seneste uger haft det svært.

Man har kurs mod et exit i Champions League, mens positionen i toppen af tabellen så småt begynder at forsvinde ud af klubbens egne hænder.

Efter deres seneste Bundesliga-kamp, hvor man spillede 2-2 mod Wolfsburg, har sportsredaktøren på lokalavisen Frankfurter Rundschau, Thomas Kilchenstein, i sin kommentar efter opgøret fokus på klubbens offensiv – eller mangel på samme.

– Eintracht Frankfurts kreative offensiv er ikke i den bedste form lige nu. Mario Götze, Daichi Kamada, men mest af alt Jesper Lindström jagter storformen fra sidste år, skriver han.

Danskeren, der storspillede i efteråret med otte fuldtræffere, er gået målløs fra banen i klubbens seneste otte opgør. Thomas Kilchenstein mener derfor, at Lindstrøm har brug for en tur på bænken.

– Den adrætte dansker, Jesper Lindstrøm, har et akut behov for at finde tilbage på sporet. Frem for alt skal han spille med mere seriøsitet. Han bliver låst alt for ofte, prøver for meget og boldene hopper forbi ham. En pause vil være godt for ham, særligt nu hvor Rafael Borré er tilbage.

Den colombianske angriber har primært været brugt som indskifter i denne sæson, men står det til den tyske fodboldjournalist, så bør man forsøge at give Lindstrøm et pusterum ved at vise Rafael Borré mere tillid.

Jesper Lindstrøm har været stort set fast mand hele sæsonen, hvor han særligt i efteråret byggede videre på sin imponerende debutsæson i Tyskland. 

Siden årsskiftet er det blot blevet til et enkelt mål og to assister. Jesper Lindstrøm startede også sæsonen uden et særligt stort udbytte, men det kom han for alvor efter i oktober og november.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Kroatien – Ghana

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Panama – England

FCK-profil med hattrick i målfest

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Algeriet – Østrig