Mainz 05-fansene kan godt finde ørepropperne frem – der er kommet en ny Bo til byen, og ham her råber højt.
Tirsdag har Bundesliga-klubben præsenteret Bo Henriksen som ny cheftræner, og hans opgave bliver at sikre Mainz 05, der blot har vundet en enkelt kamp i denne sæson, overlevelse i Tysklands bedste række.
De tyske fodboldfans skal nok blive glade for ham, for de er ikke uvante med typer som ham
Arnela MuminovicBundesliga-ekspert
Bo Henriksen, der i forbindelse med ansættelsen i Mainz har sagt op i FC Zürich, har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2026 i Tyskland, hvor han er klar til at tage hul på det klart største kapitel i sin trænerkarriere.
Arnela Muminovic, der er vært på Mediano Bundesliga og kommentator på DR, glæder sig til at følge Bo Henriksen syd for grænsen.
– Det er kæmpe stort. Mainz er måske ikke stor i vores danske fodbold-forstand, men det er et Bundesliga-job, og det er stort. Man må have stor respekt for Bo Henriksen for at være nået dertil, for jeg tror, at der er mange, der gennem årene har gjort lidt grin med ham og hans facon, siger Arnela Muminovic til Tipsbladet.
Der var nok mange, der faldt baglæns ned af stolen, da Tipsbladet kunne afsløre, at Bo Henriksen havde scoret tjansen som cheftræner i Mainz, men Arnela Muminovic blev siddende nogenlunde roligt.
– Jeg havde været meget overrasket, hvis det var sket inden januar. I januar blev han sat i forbindelse med FC Köln, og da fandt man ud af, at klubberne fra den nedre region af Bundesligaen kiggede mod Bo Henriksen. Tyske klubber har generelt et godt øje til Schweiz, så på den måde er det ikke underligt, at han er blevet træner i Mainz.
– Alligevel sidder man jo selvfølgelig og måber lidt, selv om det er ganske imponerende, hvad Bo Henriksen har lavet siden de gode dage i Brønshøj, siger hun.
Ingen Bundesliga-Bo
49-årige Bo Henriksen er kendt som en mennesklig tornado, og han behøver ikke pakke sin karisma af vejen, selv om han fremover får sin daglige gang i det til tider noget konservative, tyske fodbold-miljø.
Bo Henriksen skal bare være den Bo Henriksen, han altid har været.
– De tyske fodboldfans skal nok blive glade for ham, for de er ikke uvante med typer som ham. Jeg tænker især på en Steffen Baumgart i FC Köln, som er lidt den samme type. Han er meget følelsesmæssigt involveret i kampene og sidder nærmest aldrig ned. Han er i t-shirt, selv om der er fire grader, så i Tyskland er man vant til de her typer, selv om de fleste selvsagt ikke er af Bo Henriksen-skolen, siger Arnela Muminovic og tilføjer:
– Så han skal ikke lave om på sig selv, og det har jeg heller ikke på fornemmelsen, at han har gjort i Schweiz, og det er jo grundet hans indsats i Schweiz, at Mainz gerne vil have ham. Jeg vil blive meget overrasket, hvis vi ser en Bundesliga-udgave af Bo Henriksen.
Kan rykke med ned
Arnela Muminovic fastslår, at en type som Bo Henriksen er, hvad Mainz har brug for i denne sæson. Der skal noget energi ind på det kriseramte mandskab, og så må det flotte fodbold komme i anden række.
Bo Henriksen overtager et mandskab, der har fire point op til FC Köln på 16. pladsen, som kaster to playoff-kampe om at undgå nedrykning af sig, mens der er ni point op til Union Berlin på den sikre side af nedrykningsstregen.
– På en måde overrasker det mig ikke, at Mainz er i nedrykningsfare, for det, Bo Svensson gjorde med klubben, var langt hen ad vejen en overpræstation – det var virkelig godt trænerarbejde. Mainz råder over et af Bundesligaens mindste budgetter, og de er virkelig ramte, når de har skader og karantæner. At de præsterer, som de har gjort i denne sæson, er i højere grad normalt, end præstationerne var under Bo Svensson, siger Mumonovic.
Hun spår, at Bo Henriksen godt kan have en fremtid i Mainz 05, selv om klubben rykker ned i denne sæson.
– Men det kommer an på, hvad de viser de næste par måneder. Hvis de ikke viser noget nævneværdigt, og de ryger ud, uden at der er sket et skifte, kunne jeg godt forestille mig, at de måske kigger efter en ny træner internt. Det er måske også grunden til, at de ikke har skrevet en endnu længere kontrakt.
– Men kan Bo få sat noget fornuftigt sammen individuelt og kollektivt, tror jeg sagtens, han kan blive. Så forventer jeg ikke, Mainz-ledelsen vil slå så hårdt med hammeren, slutter Arnela Muminovic.
Bo Henriksen debuterer som Mainz-træner på lørdag mod Augsburg, der som bekendt også har dansk cheftræner i form af Jess Thorup.

TransferLIVE: Overvejer drastiske midler

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Fyret!

På vej til Superligaen?

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Officielt: FC København henter Suzuki

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Tottenham præsenterer FC København-emne

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

FC København bekræfter

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FC København har spændende hollænder på blokken

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Officielt: FC København henter Kotarski

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Kan købes til spotpris

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-spiller solgt – her er prisen

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

– Det skal være en rigtig god pris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK