Transfer på vej? Han rejser til København

Wolfsburg er rejst til København for at kigge nærmere på målmænd i Danmark.



Wolfsburg viste for lidt over et år siden, at man har et godt øje til spillere i Superligaen.

Her betalte de i omegnen af 90 millioner kroner for Jonas Wind, og nu kigger Bundesliga-klubben igen mod Danmark. Hamburger Abendblatt skriver, at Wolfsburg er rejst til København for at scoute målmænd i denne uge.

Det er klubbens målmandstræner, Pascal Formann, og den mangeårige Bundesliga-keeper Mathias Hain, som lige nu står uden job, der sammen tager til København. De to kender hinanden fra deres fælles tid i Arminia Bielefeld.

– Du kan se en masse på video, men det er næste altid mere vigtigt, at se det med dine egne øjne, siger Mathias Hain til Hamburger Abendblatt om de kommende opgaver i Danmark.

Hverken avisen eller Mathias Hain afslører hvilke kampe eller hvilke keepere, som Wolfsburg kunne have en interesse i at se nærmere på.

Man kan spekulere i, at forbindelsen til FC København, som har Kamil Grabara på kontrakt, er varm. Wolfsburg skal som minimum betale samme beløb for Grabara, som de gjorde for Jonas Wind, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at hente polakken.

Mads Hermansen skjuler ikke, at han er klar til at prøve noget nyt til sommer. Brøndby IF har tidligere haft succes med at sende keepere til Tyskland, hvor Lukas Hradecky, Frederik Rønnow og Marvin Schwäbe har taget turen. Spørgsmålet er, om Hermansen bliver den næste?

Wolfsburg har lige nu belgiske Koen Casteels som dere klare førstevalg på målmandsposten. Han har et år tilbage af aftalen med Wolfsburg, men indtil videre har der ikke været mange spekulationer fremme omkring hans fremtid.

For Mathias Hains vedkommende blev han arbejdsløs sidste sommer efter mange års tro tjeneste som målmandstræner i St. Pauli. Klubben ville prøve noget nyt og ansatte Marco Knoop fra FC Nordsjælland.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!