Transferbombe i Mainz 05

Bo Henriksen og Mainz 05 er gået all in og har sprængt klubbens transferrekord.



Bo Henriksen og Mainz 05 lykkedes i sidste spillerunde med at sikre deltagelse i Conference League-kvalifikationen i næste sæson.

Det har fået klubben fra karnevalsbyen til at reagere hurtigt på transfermarkedet, hvor man har landet sommerens første transferbombe til i Mainz-målestok historisk mange penge.

90 millioner kroner har man ifølge Sky Sports betalt for angriberen Benedict Hollerbach, der er blevet præsenteret i Mainz søndag eftermiddag.

– Jeg glæder mig meget til denne udfordring i Mainz, og så håber jeg at kunne gengælde den tro, som klubben har vist mig, siger den nu forhenværende Union Berlin-angriber om skiftet.

Benedict Hollerbach har underskrevet en fireårig aftale i Mainz, hvor han bliver klubbens dyreste indkøb nogensinde. Foto: Alamy.

Og for lige at holde fast i prisen på de 90 millioner kroner er det et historisk stort beløb.

Aldrig nogensinde har Mainz 05 betalt så mange penge for en spiller, da deres hidtige rekordkøb er spanske Aaron Martin, som man erhvervede i Espanyol tilbage i 2019 for 60 millioner kroner ifølge Transfermarkt.

– Benedict passer pefekt ind i vores intense og modige måde at spille på her i Mainz. Han er en af de mest dynamiske og løbestærke spillere i Bundesligaen, som kan bruges på forreste linje, siger sportsdirektør Niko Bungert om tilføjelsen.

24-årige Benedict Hollerbach har spillet de seneste to år i Union Berlin, hvor det blev til ni fuldtræffere i sidste sæson.

Nu skal Bo Henriksen forsøge at få endnu mere ud af tyskerens potentiale, og det har han fire år til, da det er længden på angriberens kontrakt med Mainz 05.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Superliga-profiler topper international liste



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner