Triumftog: Bo Henriksen overgår Bayern München

Rent defensivt har Mainz præsteret bedre end Bayern München siden danskerens ankomst til Bundesligaen.



Selv de største jubeloptimister havde næppe forudset, at Bo Henriksens første år som Mainz-cheftræner skulle gå, som det er gået.

Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-boss overtog Mainz, da holdet lå under nedrykningsstregen, men i skrivende stund ligger klubben til at skulle spille Champions League i næste sæson, hvis de kan holde fast i deres aktuelle fjerdeplads.

Den udvikling sætter Bo Henriksens arbejde i et utroligt godt lys, og danskeren får da også stor ros i det tyske.

– Den drastiske udvikling i Mainz skyldes primært én mand: Cheftræner Bo Henriksen! skriver Bild.

Bild har analyseret Bo Henriksens resultater nærmere ved at udarbejde en såkaldt ‘Bo Henriksen-tabel’, det vil sige en Bundesliga-tabel med startdato den 13. februar 2024, hvor den 50-årige cheftræner blev ansat i Mainz.

Her ligger Mainz på en samlet femteplads, men på særligt ét parameter har Bo Henriksen virkelig formået at gøre Mainz-mandskabet til en besværlig modstander.

Med en målscore på 62-41 siden Bo Henriksens ansættelse er Mainz nemlig det hold, der har indkasseret næstfærrest mål i Bundesligaen i denne periode.

Kun Bayer Leverkusen har leveret bedre defensivt med en målscore på 89-38. Dermed kan Bo Henriksen bryste sig af, at hans Mainz-hold har en bedre defensiv statistik end selveste Bayern München, der i samme periode har en målscore på 107-43.

Bo Henriksen og Mainz spiller igen fredag aften, hvor der venter en udekamp mod Borussia Mönchengladbach.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Diant Ramaj skal videre

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Zinedine Zidane præsenteret

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Åbner for Kasper Dolberg-bombe