Triumftog: Bo Henriksen overgår Bayern München

Rent defensivt har Mainz præsteret bedre end Bayern München siden danskerens ankomst til Bundesligaen.



Selv de største jubeloptimister havde næppe forudset, at Bo Henriksens første år som Mainz-cheftræner skulle gå, som det er gået.

Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-boss overtog Mainz, da holdet lå under nedrykningsstregen, men i skrivende stund ligger klubben til at skulle spille Champions League i næste sæson, hvis de kan holde fast i deres aktuelle fjerdeplads.

Den udvikling sætter Bo Henriksens arbejde i et utroligt godt lys, og danskeren får da også stor ros i det tyske.

– Den drastiske udvikling i Mainz skyldes primært én mand: Cheftræner Bo Henriksen! skriver Bild.

Bild har analyseret Bo Henriksens resultater nærmere ved at udarbejde en såkaldt ‘Bo Henriksen-tabel’, det vil sige en Bundesliga-tabel med startdato den 13. februar 2024, hvor den 50-årige cheftræner blev ansat i Mainz.

Her ligger Mainz på en samlet femteplads, men på særligt ét parameter har Bo Henriksen virkelig formået at gøre Mainz-mandskabet til en besværlig modstander.

Med en målscore på 62-41 siden Bo Henriksens ansættelse er Mainz nemlig det hold, der har indkasseret næstfærrest mål i Bundesligaen i denne periode.

Kun Bayer Leverkusen har leveret bedre defensivt med en målscore på 89-38. Dermed kan Bo Henriksen bryste sig af, at hans Mainz-hold har en bedre defensiv statistik end selveste Bayern München, der i samme periode har en målscore på 107-43.

Bo Henriksen og Mainz spiller igen fredag aften, hvor der venter en udekamp mod Borussia Mönchengladbach.






TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tordner mod VM-træner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Holland – Sverige

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Her er AGF’s Champions League-modstander

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej