Triumftog: Bo Henriksen overgår Bayern München

Rent defensivt har Mainz præsteret bedre end Bayern München siden danskerens ankomst til Bundesligaen.



Selv de største jubeloptimister havde næppe forudset, at Bo Henriksens første år som Mainz-cheftræner skulle gå, som det er gået.

Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-boss overtog Mainz, da holdet lå under nedrykningsstregen, men i skrivende stund ligger klubben til at skulle spille Champions League i næste sæson, hvis de kan holde fast i deres aktuelle fjerdeplads.

Den udvikling sætter Bo Henriksens arbejde i et utroligt godt lys, og danskeren får da også stor ros i det tyske.

– Den drastiske udvikling i Mainz skyldes primært én mand: Cheftræner Bo Henriksen! skriver Bild.

Bild har analyseret Bo Henriksens resultater nærmere ved at udarbejde en såkaldt ‘Bo Henriksen-tabel’, det vil sige en Bundesliga-tabel med startdato den 13. februar 2024, hvor den 50-årige cheftræner blev ansat i Mainz.

Her ligger Mainz på en samlet femteplads, men på særligt ét parameter har Bo Henriksen virkelig formået at gøre Mainz-mandskabet til en besværlig modstander.

Med en målscore på 62-41 siden Bo Henriksens ansættelse er Mainz nemlig det hold, der har indkasseret næstfærrest mål i Bundesligaen i denne periode.

Kun Bayer Leverkusen har leveret bedre defensivt med en målscore på 89-38. Dermed kan Bo Henriksen bryste sig af, at hans Mainz-hold har en bedre defensiv statistik end selveste Bayern München, der i samme periode har en målscore på 107-43.

Bo Henriksen og Mainz spiller igen fredag aften, hvor der venter en udekamp mod Borussia Mönchengladbach.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FCK jagter Jacob Bruun Larsen