Triumftog: Bo Henriksen overgår Bayern München

Rent defensivt har Mainz præsteret bedre end Bayern München siden danskerens ankomst til Bundesligaen.



Selv de største jubeloptimister havde næppe forudset, at Bo Henriksens første år som Mainz-cheftræner skulle gå, som det er gået.

Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-boss overtog Mainz, da holdet lå under nedrykningsstregen, men i skrivende stund ligger klubben til at skulle spille Champions League i næste sæson, hvis de kan holde fast i deres aktuelle fjerdeplads.

Den udvikling sætter Bo Henriksens arbejde i et utroligt godt lys, og danskeren får da også stor ros i det tyske.

– Den drastiske udvikling i Mainz skyldes primært én mand: Cheftræner Bo Henriksen! skriver Bild.

Bild har analyseret Bo Henriksens resultater nærmere ved at udarbejde en såkaldt ‘Bo Henriksen-tabel’, det vil sige en Bundesliga-tabel med startdato den 13. februar 2024, hvor den 50-årige cheftræner blev ansat i Mainz.

Her ligger Mainz på en samlet femteplads, men på særligt ét parameter har Bo Henriksen virkelig formået at gøre Mainz-mandskabet til en besværlig modstander.

Med en målscore på 62-41 siden Bo Henriksens ansættelse er Mainz nemlig det hold, der har indkasseret næstfærrest mål i Bundesligaen i denne periode.

Kun Bayer Leverkusen har leveret bedre defensivt med en målscore på 89-38. Dermed kan Bo Henriksen bryste sig af, at hans Mainz-hold har en bedre defensiv statistik end selveste Bayern München, der i samme periode har en målscore på 107-43.

Bo Henriksen og Mainz spiller igen fredag aften, hvor der venter en udekamp mod Borussia Mönchengladbach.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF

Christian Nørgaard tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Silkeborg IF – FC København