Tullberg sejrer i afskedskamp

Mike Tullberg førte Dortmund til sejr i sin sidste kamp som vikarierende træner, da holdet slog Heidenheim.



Eventyret som vikarierende cheftræner for Borussia Dortmund endte med en afskedssejr for Mike Tullberg.

Dortmund vandt 2-1 på udebane over Heidenheim i lørdagens kamp i Bundesligaen.

Dermed er Mike Tullberg ubesejret i sin kortvarige karriere som Dortmund-træner. Det blev til to sejre og en uafgjort kamp.

Tullbergs første kamp som træner i den tyske storklub endte uafgjort 2-2 hjemme mod Werder Bremen i Bundesligaen.

Dernæst førte Tullberg holdet til sejr over Shakhtar Donetsk i Champions League onsdag aften.

Det var samme aften, at Dortmund meddelte, at Niko Kovac skulle være ny permanent cheftræner efter weekendens ligakamp.

Nu vender Tullberg tilbage til rollen som Dortmunds U19-træner, og det gør han med glæde, sagde han inden kampen mod Heidenheim.

– Jeg forblev den person, jeg var før. Fodbold er fodbold, og mennesker er mennesker. Jeg så det som tre finaler for mig. Dernæst vil jeg glad vende tilbage til U19-holdet.

– Det handlede aldrig om mig. Det handlede altid om holdet, sagde Tullberg inden kampen.

Dortmund havde tabt fire kampe i træk på tværs af turneringer, inden Tullberg overtog cheftrænerrollen, så danskeren fik sat en prop i en kedelig stime.

I lørdagens kamp kunne Tullberg se den formstærke Dortmund-angriber Serhou Guirassy score til 1-0 fra tæt hold efter 33 minutter.

Guirassy har scoret fire mål i de tre kampe under Tullberg, så danskeren kan godt sende en venlig tanke til skarpretteren fra Guinea.

Efter 63 minutter øgede den netop indskiftede offensivspiller Maximilian Beier til 2-0 for Dortmund.

Men minuttet efter reducerede Mathias Honsak til 1-2 for Heidenheim, og så endte slutfasen alligevel med at blive spændende for Tullbergs tropper.

Med sejren har Dortmund 29 point efter 20 kampe i midten af rækken. Men holdet kan skimte de sjove placeringer længere oppe i tabellen, hvis 53-årige Niko Kovac kan fortsætte kursen.

Tidligere i karrieren har Niko Kovac været træner for Bayern München, der også var i aktion lørdag og vandt 4-2 hjemme over oprykkerne fra Kiel.

Harry Kane scorede to gange for Bayern München, mens Jamal Musiala og Serge Gnabry også kom på måltavlen i sejren.

Kiel var bagud 0-4, men reducerede tre gange til slut. De to sidste mål faldt i tillægstiden.

Bayern München topper rækken med 51 point. Det er ni point mere end de forsvarende mestre fra Bayer Leverkusen, der har spillet en kamp færre.

/ritzau/





‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det