Tullberg sejrer i afskedskamp

Mike Tullberg førte Dortmund til sejr i sin sidste kamp som vikarierende træner, da holdet slog Heidenheim.



Eventyret som vikarierende cheftræner for Borussia Dortmund endte med en afskedssejr for Mike Tullberg.

Dortmund vandt 2-1 på udebane over Heidenheim i lørdagens kamp i Bundesligaen.

Dermed er Mike Tullberg ubesejret i sin kortvarige karriere som Dortmund-træner. Det blev til to sejre og en uafgjort kamp.

Tullbergs første kamp som træner i den tyske storklub endte uafgjort 2-2 hjemme mod Werder Bremen i Bundesligaen.

Dernæst førte Tullberg holdet til sejr over Shakhtar Donetsk i Champions League onsdag aften.

Det var samme aften, at Dortmund meddelte, at Niko Kovac skulle være ny permanent cheftræner efter weekendens ligakamp.

Nu vender Tullberg tilbage til rollen som Dortmunds U19-træner, og det gør han med glæde, sagde han inden kampen mod Heidenheim.

– Jeg forblev den person, jeg var før. Fodbold er fodbold, og mennesker er mennesker. Jeg så det som tre finaler for mig. Dernæst vil jeg glad vende tilbage til U19-holdet.

– Det handlede aldrig om mig. Det handlede altid om holdet, sagde Tullberg inden kampen.

Dortmund havde tabt fire kampe i træk på tværs af turneringer, inden Tullberg overtog cheftrænerrollen, så danskeren fik sat en prop i en kedelig stime.

I lørdagens kamp kunne Tullberg se den formstærke Dortmund-angriber Serhou Guirassy score til 1-0 fra tæt hold efter 33 minutter.

Guirassy har scoret fire mål i de tre kampe under Tullberg, så danskeren kan godt sende en venlig tanke til skarpretteren fra Guinea.

Efter 63 minutter øgede den netop indskiftede offensivspiller Maximilian Beier til 2-0 for Dortmund.

Men minuttet efter reducerede Mathias Honsak til 1-2 for Heidenheim, og så endte slutfasen alligevel med at blive spændende for Tullbergs tropper.

Med sejren har Dortmund 29 point efter 20 kampe i midten af rækken. Men holdet kan skimte de sjove placeringer længere oppe i tabellen, hvis 53-årige Niko Kovac kan fortsætte kursen.

Tidligere i karrieren har Niko Kovac været træner for Bayern München, der også var i aktion lørdag og vandt 4-2 hjemme over oprykkerne fra Kiel.

Harry Kane scorede to gange for Bayern München, mens Jamal Musiala og Serge Gnabry også kom på måltavlen i sejren.

Kiel var bagud 0-4, men reducerede tre gange til slut. De to sidste mål faldt i tillægstiden.

Bayern München topper rækken med 51 point. Det er ni point mere end de forsvarende mestre fra Bayer Leverkusen, der har spillet en kamp færre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Scorer vanvittig løn i Premier League

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz – Colombia