Ung Wolfsburg-dansker imponerer Jonas Wind

Jonas Wind er ikke den eneste dansker i Wolfsburg, og angriberens relativt ukendte landsmand imponerer den tidligere FC København-angriber.



– Det er gået over al forventning. Jeg tror ikke, jeg kunne have håbet på ret meget mere. 

Jonas Wind byttede i januars transfevindue FC København ud med Bundesliga-klubben VfL Wolfsburg, og det er svært at være uenig med angriberen i, at han har fået en noget nær perfekt start i folkevognsklubben.

Den 23-årige dansker har spillet tæt på samtlige minutter i Bundesligaen, og han er noteret for fem scoringer i 14 kampe for Wolfsburg, der med bidrag fra Wind klarede sig ud af suppedasen i bunden af rækken.

– Jeg synes, jeg har leveret nogle gode præstationer, og som hold har det også fungeret okay, så jeg er meget tilfreds med de første par måneder i Tyskland. Normalt går der noget tid, før man har vænnet sig til det hele, men jeg synes, jeg relativt hurtigt er faldet på plads, siger Jonas Wind til Tipsbladet og fortsætter:

– Niveauet er selvfølgelig noget højere i Bundesligaen, og sådan skulle det også gerne være. Uden at forklejne Superligaen er det en del bedre spillere, man møder i Tyskland, hvor der er kvalitetsspillere over hele linjen krydret med nogle rigtig store stjerner. Det er også med til at udvikle mig som fodboldspiller.

Fra den kommende sæson er det en ny cheftræner, der skal finpudse Jonas Wind i Wolfsburg. Klubben har således ansat den tidligere Bayern München-boss Niko Kovac.

– Jeg kender ham selvfølgelig af navn, men derudover har jeg ikke det store kendskab til ham. Det bliver spændende at se, hvad det kan blive til, siger Wind, der ikke er bekymret for, om Kovac ser et lige så stort lys i ham som Wolfsburgs tidligere cheftræner:

– Jeg havde en vis tryghed i, at jeg vidste, at Florian Kohfeldt stolede på mig, men jeg er ikke nervøs. Jeg tror på mig selv og skal bare bevise over for Niko Kovac, at jeg er en dygtig spiller. 

Dygtig dansk holdkammerat
Hvad de færreste måske er klar over er, at Jonas Wind ikke er den eneste dansker i Wolfsburg.

På tyskernes U17-hold huserer forsvarsspilleren Christian Østergaard, der kom til Wolfsburg fra Randers FC i sommeren 2021. Unge Østergaard spiller fast for U17-mandskabet, og han har sågar båret anførerbindet ved flere lejligheder i denne sæson.

– Jeg har hilst på ham en del gange, og han har også været oppe og træne med førsteholdet nogle gange. Det er dejligt også at kunne snakke lidt dansk i Wolfsburg. Det er ikke fordi, vi har set vildt meget til hinanden, men det er da hyggeligt at kunne tale sit eget sprog, siger Jonas Wind og tilføjer om Christian Østergaard:

– Han har været med i to træninger, og der så han god ud. Han er rolig på bolden, og hans forsvarsspil så fint ud, så det bliver spændende at se, hvad han kan drive det til.

Tidligere har Wolfsburg haft en række danskere tilknyttet, og én af de mest prominente er naturligvis Nicklas Bendtner, der huserede i klubben fra 2014 til 2016. Bendtners succes på banen var begrænset, men han er en spiller, man husker og stadig taler om i klubben, fortæller Jonas Wind. 

– Jeg er ikke blevet decideret sammenlignet med Bendtner, vi er nok også lidt forskellige typer, men der er da nogle, der har spurgt ind til ham, og jeg har talt med nogle af de spillere, som også var i Wolfsburg, da han var der. Det er bare spas og løjer, når snakken falder på det.

Kan de fortælle nogle gode røverhistorier?

– Ja, det kan de helt sikkert, men det er nok smartest, at vi holder dem for os selv, slutter Jonas Wind med et smil.

Den tidligere FC København-angriber har kontrakt med VfL Wolfsburg frem til sommeren 2026. 





Jakob Kehlet slagtes i udlandet


Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Overvejede at sige op

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC København-transfer går hele verden rundt

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Brøndby kan blive ramt af forbud

Krævet fyret efter nedslagtning

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

AGF – FC Nordsjælland

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Brøndby-profil træner ikke med

‘Det var exceptionelt’

Bekymrende nyt fra Vejle

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Rasende på Mohamed Salah

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

Godt nyt

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Dansker skifter cykelhold

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Taylor Swift til Brøndby?

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

17-årige Karl slår rekord

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami