Ung Wolfsburg-dansker imponerer Jonas Wind

Jonas Wind er ikke den eneste dansker i Wolfsburg, og angriberens relativt ukendte landsmand imponerer den tidligere FC København-angriber.



– Det er gået over al forventning. Jeg tror ikke, jeg kunne have håbet på ret meget mere. 

Jonas Wind byttede i januars transfevindue FC København ud med Bundesliga-klubben VfL Wolfsburg, og det er svært at være uenig med angriberen i, at han har fået en noget nær perfekt start i folkevognsklubben.

Den 23-årige dansker har spillet tæt på samtlige minutter i Bundesligaen, og han er noteret for fem scoringer i 14 kampe for Wolfsburg, der med bidrag fra Wind klarede sig ud af suppedasen i bunden af rækken.

– Jeg synes, jeg har leveret nogle gode præstationer, og som hold har det også fungeret okay, så jeg er meget tilfreds med de første par måneder i Tyskland. Normalt går der noget tid, før man har vænnet sig til det hele, men jeg synes, jeg relativt hurtigt er faldet på plads, siger Jonas Wind til Tipsbladet og fortsætter:

– Niveauet er selvfølgelig noget højere i Bundesligaen, og sådan skulle det også gerne være. Uden at forklejne Superligaen er det en del bedre spillere, man møder i Tyskland, hvor der er kvalitetsspillere over hele linjen krydret med nogle rigtig store stjerner. Det er også med til at udvikle mig som fodboldspiller.

Fra den kommende sæson er det en ny cheftræner, der skal finpudse Jonas Wind i Wolfsburg. Klubben har således ansat den tidligere Bayern München-boss Niko Kovac.

– Jeg kender ham selvfølgelig af navn, men derudover har jeg ikke det store kendskab til ham. Det bliver spændende at se, hvad det kan blive til, siger Wind, der ikke er bekymret for, om Kovac ser et lige så stort lys i ham som Wolfsburgs tidligere cheftræner:

– Jeg havde en vis tryghed i, at jeg vidste, at Florian Kohfeldt stolede på mig, men jeg er ikke nervøs. Jeg tror på mig selv og skal bare bevise over for Niko Kovac, at jeg er en dygtig spiller. 

Dygtig dansk holdkammerat
Hvad de færreste måske er klar over er, at Jonas Wind ikke er den eneste dansker i Wolfsburg.

På tyskernes U17-hold huserer forsvarsspilleren Christian Østergaard, der kom til Wolfsburg fra Randers FC i sommeren 2021. Unge Østergaard spiller fast for U17-mandskabet, og han har sågar båret anførerbindet ved flere lejligheder i denne sæson.

– Jeg har hilst på ham en del gange, og han har også været oppe og træne med førsteholdet nogle gange. Det er dejligt også at kunne snakke lidt dansk i Wolfsburg. Det er ikke fordi, vi har set vildt meget til hinanden, men det er da hyggeligt at kunne tale sit eget sprog, siger Jonas Wind og tilføjer om Christian Østergaard:

– Han har været med i to træninger, og der så han god ud. Han er rolig på bolden, og hans forsvarsspil så fint ud, så det bliver spændende at se, hvad han kan drive det til.

Tidligere har Wolfsburg haft en række danskere tilknyttet, og én af de mest prominente er naturligvis Nicklas Bendtner, der huserede i klubben fra 2014 til 2016. Bendtners succes på banen var begrænset, men han er en spiller, man husker og stadig taler om i klubben, fortæller Jonas Wind. 

– Jeg er ikke blevet decideret sammenlignet med Bendtner, vi er nok også lidt forskellige typer, men der er da nogle, der har spurgt ind til ham, og jeg har talt med nogle af de spillere, som også var i Wolfsburg, da han var der. Det er bare spas og løjer, når snakken falder på det.

Kan de fortælle nogle gode røverhistorier?

– Ja, det kan de helt sikkert, men det er nok smartest, at vi holder dem for os selv, slutter Jonas Wind med et smil.

Den tidligere FC København-angriber har kontrakt med VfL Wolfsburg frem til sommeren 2026. 






‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’


Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Brøndby gør topkampen helt åben

Det er useriøst, FCK!

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

– Det er jeg mest bekymret for

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Froholdt i stor hovedrolle

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

AGF lider sjældent nederlag

– Det gør bare så ondt

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Krisen kradser for Bo Henriksen

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Frank mødt af massive buh-råb

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Dansk dommer får ros stor ros

Manchester City rundbarberer Liverpool

Voldsomme rygter i udlandet

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Forrygende Franculino på pletten igen

Valgte Manchester United over Real Madrid

Arbejder på køb af William Osula

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Real Madrid spiller uafgjort

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Vejle forværrer FCK’s krise

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

Skifter fire mand fra London-massakren