,

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Danskeren scorede sit sjette sæsonmål fredag aften, hvilket betyder, at han på imponerende vis overgår sine tal fra tiden hos FC København.



Han er den absolutte stjerne, Werder Bremens Bundesliga-topscorer, men alligevel ikke god nok til det danske landshold.

Jens Stage slog nok engang til for sin nordtyske klub fredag aften, da de spillede 3-3 mod Frankfurt.

Scoringen var den sjette i denne sæson for midtbanespilleren, der ellers døjede med en skade i starten af sæsonen.

Det var den 22. scoring i den grønne trøje for Jens Stage i sin kamp nummer 111 for klubben, hvilket betyder, at han akkurat overgår sine egne tal fra tiden i FC København.

Hos ’løverne’ nåede han at spille det tilsvarende antal kampe, men det blev kun til 21 mål for Superliga-klubben.

På mange måder er det ganske enkelt imponerende, hvor meget Jens Stages tal i FCK og Werder Bremen minder om hinanden efter 111 kampe, da han har noteret sig for 12 oplæg for Bundesliga-klubben, imens det blev til 11 for københavnerne.

‘Jeg er sur’

Werder Bremen måtte fredag aften nøjes med et point mod Frankfurt, efter man i slutminutterne ellers vendte kampen på hovedet fra et truende nederlag til en tiltrængt sejr, men den fest ødelagde Ansgar Knauff i overtiden, hvilket ikke efterlod Jens Stage begejstret.

– Det var hårdt. Alt i alt var det en god kamp, men i sidste ende var det to tabte point. Det er en kæmpe skuffelse for os. Jeg er sur og skuffet, men vi kan være tilfredse med kampen. Efter den chokerende scoring i starten (Frankfurt kom foran efter 50 sekunder, red.) arbejdede holdet og vores fans sammen. De hjalp os til at blive bedre, som kampen skred frem. Det er en hård tid lige nu, vi er nødt til at holde hovedet koldt og fortsætte arbejdet. Så skal pointene nok komme, udtaler danskeren til Werder Bremens hjemmeside.

Den nordtyske klub er inde i en hård periode, hvor de ikke har vundet deres seneste otte kampe. Den seneste sejr ligger helt tilbage i november. Her slog man Wolfsburg med 2-1 i en kamp, hvor Jens Stage også kom på måltavlen.





Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark




LIVE

Superliga-LIVE: ‘Vi skal bare holde vores kæft’

Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel

Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’

Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde

Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku

Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’



LIVE

TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne

Træls melding om ny Superliga-transfer

Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys

Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber

Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’

Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub

Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’

Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona

Højbjerg vækker vrede i Marseille



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: I dialog med FCK om Garananga

‘CV’ har ét krav til nye transfers

Drømmen om Champions League er død for AGF

FC København meldes tæt på landsholdsspiller

Liverpool-spiller på vej til Danmark?

Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent

Marcus Rashford i stor kovending

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

FC Barcelona bekræfter trist nyhed

Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

Afsløring: Danske klubber udsat for svindel

LIVE: AGF taber stort i Azerbaijan

Rundens Hold i Superligaen – 3. runde