Vulkanen Zorniger: Let røven og vis noget glæde

Den tidligere Brøndby-træner trækker overskrifter i det tyske, efter han gestikulerede mod det tyske publikum i løbet af weekendens kamp mod FC Hansa Rostock.



I Danmark var han kendt for klare og kontante meldinger, og i Tyskland er det meget af det samme for Alexander Zorniger.

Den tidligere Brøndby-træner blev for lidt mere end et år siden fyret i cypriotiske Apollon Limassol, og kunne derefter komme retur til Tyskland, hvor Greuter Fürth stod klar med åbne arme.

Her har Alexander Zorniger gjort det godt for en klub, der lige nu ligger midt i rækken med 10 point efter de første ni runder.

Det er dog ikke alt, han er tilfreds med, Alexander Zorniger. Vulkanen, som han bliver kaldt af Bild, måtte have gang i fansene under wekendens opgør mod FC Hansa Rostock, der blev vundet 1-0.

Målet blev sat ind i det 33. minut, og flere gange i slutfasen af opgøret gestikulerede Zorniger til tilskuerne og forsøgte at piske en stemning op.

– Man kan mærke, at der er følelser involveret i det. Så forventer jeg jo også, at de letter røven og viser, at de er glade for det og ønsker at hjælpe os med at skubbe sejren over målstregen. Nogle personer gjorde det også, siger Alexander Zorniger til Bild, efter han animerede tilskuerne sidst i opgøret.

Alexander Zornigers aftale med Greuther Fürth løber frem til sæsonafslutningen. Det kan dog sagtens tænkes, at han får en ny aftale.

Fürth har fem point op til Kaiserslautern, der er nummer tre i rækken, ligesom der er fem point ned til Schalke 04, der er tredjesidst.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Køber ind i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Sydafrika – Sydkorea