Wolfsburg-spiller håber på Skov Olsen

Mattias Svenberg kan godt se for sig, at Andreas Skov Olsen kommer til at styrke Wolfsburg.



Tidligere på ugen kunne Tipsbladet i podcasten Transfer Talk afsløre, at Peter Christiansen gerne vil hente Andreas Skov Olsen til Wolfsburg.

Kantspilleren har efterhånden bevist sig på et solidt niveau gennem de seneste sæsoner i Belgien, hvor han har været et offensivt es for storklubben Club Brugge, og det kunne Farzam Abolhosseini i podcasten beskrive som noget, der er faldet i øjnene på den tidligere FCK-boss.

– Det er ‘PC’, den tidligere sportsdirektør i FC København, der nu ergeschäftsführer i Wolfsburg. Det er virkelig en flot titel. Han går efter ham igen, han er interesseret i Andreas Skov Olsen.

– En spiller som har været i Club Brugge i tre år. Det har været med mange opture, men det har også været med nedture. Han er også skadet en del, og han har kun halvandet år tilbage af sin kontrakt, og det er der, der typisk begynder at ske noget, for man skal beslutte sig for, hvilken vej man skal i sin karriere.

Nu har historien også ramt den tyske fodboldpresse, og her har Kicker forholdt Mattias Svenberg udsigten til at skulle spille sammen med sin tidligere holdkammerat fra Bologna.

De to var også mere end bare det; svenskeren beskriver den danske landsholdsspiller som sin ‘ven’, og selvom kontakten ikke er blevet holdt så godt ved lige på det seneste, tror han på, at Skov Olsen kan styrke Bundesliga-klubben.

– Han er en dygtig spiller, offensiv, har en rigtig god venstre fod og er hurtig, udtaler Mattias Svenberg om Andreas Skov Olsen til Kicker.

Udover den svenske landsholdsspiller vil Andreas Skov Olsen også i Wolfsburg kunne se frem til at spille sammen med sine landsholdskollegaer Joakim Mæhle og Jonas Wind, hvis det ender med et skifte dertil.

Ifølge Kicker kan transferen afhænge af, om Wolfsburg sælger Ridle Baku, der har været kædet sammen med et skifte til RB Leipzig.

Hvis du vil have flere interessante transfernyheder, kan du lytte til Transfer Talk gennem linket herunder eller der, hvor du hører dine podcasts.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bo Svensson skriver Superliga-historie