Advarer giganter: Pas meget på FC København

FC København er havnet i en benhård Gruppe G i Champions League, men man skal alligevel ikke tage for let på opgaven mod danskerne ifølge den tidligere fodboldstjerne.



Manchester City, Borussia Dortmund og Sevilla.

Det er FC Københavns modstandere i Champions Leagues Gruppe G. Det er ikke hverdagskost for de danske mestre, som skal levere et større mirakel, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at gå videre.

Manchester City er måske verdens bedste hold, mens Sevilla og Dortmund er fast inventar i de europæiske turneringer og som oftest tophold i både Tyskland og Spanien.

Selvom FC København er klar underdog i Gruppe G, så skal man aldrig undervurere dem ifølge Yaya Touré, der vurderede Manchester Citys chancer for et videre avancement efter lodtrækningen torsdag aften i Istanbul.

– Det er ikke dårligt, men Dortmund er altid et ambitiøst hold, som ikke er bange for hold, der er stærkere end dem. De er også ofte med efter gruppespillet i Champions League, siger han ifølge afriquesports.net, og fortsætter.

– Sevilla er et godt hold. Da jeg var i Spanien, så var det altid svært at møde Sevilla. FC København er også et godt hold, som spiller godt. Pas meget på med dem, for man ved aldrig. Men jeg tror på, at de bedste hold vil gå videre, siger han.

FC København indleder deres Champions League-kampagne om knap to uger, når de skal en tur til Dortmund. Derefter venter Sevilla, inden et dobbeltopgør med Manchester City, før det hele afgøres mod Sevilla og Dortmund i returopgørene.

Inden FC København sparker hul på gruppespillet i Champions League, så venter FC Nordsjælland og Silkeborg IF i Superligaen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Thomas Frank scorer sommerjob

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’