Kom tæt på: Drama om Champions League på dansk tv

Det er store beløb, der skal på bordet for at få medierettigheder i Danmark til de største fodboldturneringer.



I løbet af kort tid satser UEFA og Europas storklubber kraftigt på at kunne præsentere de nye medieaftaler, der fra sommeren 2024 og frem skal gøre Europa-deltagelse til endnu mere en guldregn, end det er i dag.

Champions League og Europa League lægges om til otte spillerunder i et ligaspil med 36 klubber, og det samme sker med Conference League, hvor man dog bliver på seks spillerunder, ligesom der er i de eksisterende gruppespil i dag.

Det giver en masse ekstra kampe.

I Champions League og Europa League kommer der 64 kampe ekstra i turneringsfasen, svarende til et 32-holds VM, da man går fra 125 til 189 kampe, både på grund af ligaspillet og en ny runde med 16 hold, der skal spille 1/16-finaler før de ottendedelsfinaler, vi kender i dag.

Læs mere om formatet her

Og alle de ekstra kampe giver også en forhåbning hos UEFA og storklubberne, der sammen ejer de kommercielle rettigheder til de tre Europa-turneringer, om at medierettighederne bliver solgt markant dyrere end tidligere.

Måtte skrue ned
Tipsbladet har fulgt spillet om de nye turneringer og rettighederne i flere år, og der er pres på alle sider af forhandlingsbordet her med få måneder til, at de nye turneringer begynder, og med stærke ønsker i baglandene.

UEFA og storklubberne satsede længe på, at Champions League skulle helt op på 10 spillerunder i det nye ligaformat, noget der sagtens kan komme i spil igen i fremtiden fra eksempelvis 2027 eller 2030.

Men et presset mediemarked fik storklubberne og UEFA til at begrænse sig til otte runder, og man gik også ned i forventning til indtægtsstigningen, som nu 'kun' skal ligge i lejet 20-30 procent.

220326

Men er medieselskaberne med på den med deres egne problemer med faldende annonceindtægter og større pres end nogensinde fra konkurrenter og streaming?

Som Ekstra Bladet rapporterede for to uger siden, ligger én evaluering af Champions League-rettighedernes værdi i Danmark på 350-400 millioner kroner per år.

Ude i Europa håber man ifølge Tipsbladets kilder fra klub- og forbundsside mere på en værdi af en ny medieaftale, der kommer i nærheden af et beløb svarende til 500 millioner danske kroner for markedet i Danmark.

Med deadline for bud på rettighederne i dag 28. november får vi sandsynligvis snart at se, hvad der sker med rettighederne til såvel Champions League som Europa League og Conference League.

Læs om Superligaens medieaftale her, og hvad den er værd for klubberne

For de tre turneringer gælder det, at Viaplay og TV2 i markedet ses som favoritter til at beholde deres nuværende rettigheder, hvilket vil sige Champions League på Viaplay, som det har været i tre årtier, og at de to andre turneringer fortsætter hos TV2.

Men streamingtjenester og Discovery spøger stadig på rygteplan, og UEFA har lavet aftaler i andre lande om Champions League med DAZN, der bød sig til omkring Superliga-rettighederne og også meget vel kan byde på Champions League her til lands og muligvis i hele Skandinavien.

Forhandlingerne om Champions League-rettighederne for 2024 til 2027 er på plads og præsenteret i de fleste lande i Europa og i mange regioner i resten af verden.

SÅ MEGET KOSTER DET
På baggrund af samtaler med kilder i medie- og fodboldmiljøet har Tipsbladet her et overslag på, hvad rettighederne til forskellige fodboldturneringer koster på det danske marked.

Superligaen: 440 millioner kroner per år
Rettighederne deles af Viaplay og TV2 fra sommeren 2024 til 2030

Premier League: Op mod 600 millioner kroner per år
Rettighederne ligger hos Viaplay frem til 2028.

Danmarks landshold: Cirka 165 millioner kroner per år
Rettighederne blev solgt centralt fra UEFA til TV2 frem til 2028

Champions League: Alt mellem 350 og 500 millioner kroner per år
Usikkerhed og presset økonomi på mediemarkedet og forventninger om store indtægtsstigninger fra klubberne og UEFA skaber en speciel situation.

Europa League: 75-100 millioner kroner per år
Er ligesom Champions League præget af usikkerhed. På europæisk plan kommer Champions League til at trække cirka 85 procent af omsætningen, mens Europa League er betydeligt mere værdifuld end den lille Conference League.



‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

I dialog med Brøndby

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Opløftende melding for ‘AC’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

En kæmpe sejr

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur