Kom tæt på: Drama om Champions League på dansk tv

Det er store beløb, der skal på bordet for at få medierettigheder i Danmark til de største fodboldturneringer.



I løbet af kort tid satser UEFA og Europas storklubber kraftigt på at kunne præsentere de nye medieaftaler, der fra sommeren 2024 og frem skal gøre Europa-deltagelse til endnu mere en guldregn, end det er i dag.

Champions League og Europa League lægges om til otte spillerunder i et ligaspil med 36 klubber, og det samme sker med Conference League, hvor man dog bliver på seks spillerunder, ligesom der er i de eksisterende gruppespil i dag.

Det giver en masse ekstra kampe.

I Champions League og Europa League kommer der 64 kampe ekstra i turneringsfasen, svarende til et 32-holds VM, da man går fra 125 til 189 kampe, både på grund af ligaspillet og en ny runde med 16 hold, der skal spille 1/16-finaler før de ottendedelsfinaler, vi kender i dag.

Læs mere om formatet her

Og alle de ekstra kampe giver også en forhåbning hos UEFA og storklubberne, der sammen ejer de kommercielle rettigheder til de tre Europa-turneringer, om at medierettighederne bliver solgt markant dyrere end tidligere.

Måtte skrue ned
Tipsbladet har fulgt spillet om de nye turneringer og rettighederne i flere år, og der er pres på alle sider af forhandlingsbordet her med få måneder til, at de nye turneringer begynder, og med stærke ønsker i baglandene.

UEFA og storklubberne satsede længe på, at Champions League skulle helt op på 10 spillerunder i det nye ligaformat, noget der sagtens kan komme i spil igen i fremtiden fra eksempelvis 2027 eller 2030.

Men et presset mediemarked fik storklubberne og UEFA til at begrænse sig til otte runder, og man gik også ned i forventning til indtægtsstigningen, som nu 'kun' skal ligge i lejet 20-30 procent.

220326

Men er medieselskaberne med på den med deres egne problemer med faldende annonceindtægter og større pres end nogensinde fra konkurrenter og streaming?

Som Ekstra Bladet rapporterede for to uger siden, ligger én evaluering af Champions League-rettighedernes værdi i Danmark på 350-400 millioner kroner per år.

Ude i Europa håber man ifølge Tipsbladets kilder fra klub- og forbundsside mere på en værdi af en ny medieaftale, der kommer i nærheden af et beløb svarende til 500 millioner danske kroner for markedet i Danmark.

Med deadline for bud på rettighederne i dag 28. november får vi sandsynligvis snart at se, hvad der sker med rettighederne til såvel Champions League som Europa League og Conference League.

Læs om Superligaens medieaftale her, og hvad den er værd for klubberne

For de tre turneringer gælder det, at Viaplay og TV2 i markedet ses som favoritter til at beholde deres nuværende rettigheder, hvilket vil sige Champions League på Viaplay, som det har været i tre årtier, og at de to andre turneringer fortsætter hos TV2.

Men streamingtjenester og Discovery spøger stadig på rygteplan, og UEFA har lavet aftaler i andre lande om Champions League med DAZN, der bød sig til omkring Superliga-rettighederne og også meget vel kan byde på Champions League her til lands og muligvis i hele Skandinavien.

Forhandlingerne om Champions League-rettighederne for 2024 til 2027 er på plads og præsenteret i de fleste lande i Europa og i mange regioner i resten af verden.

SÅ MEGET KOSTER DET
På baggrund af samtaler med kilder i medie- og fodboldmiljøet har Tipsbladet her et overslag på, hvad rettighederne til forskellige fodboldturneringer koster på det danske marked.

Superligaen: 440 millioner kroner per år
Rettighederne deles af Viaplay og TV2 fra sommeren 2024 til 2030

Premier League: Op mod 600 millioner kroner per år
Rettighederne ligger hos Viaplay frem til 2028.

Danmarks landshold: Cirka 165 millioner kroner per år
Rettighederne blev solgt centralt fra UEFA til TV2 frem til 2028

Champions League: Alt mellem 350 og 500 millioner kroner per år
Usikkerhed og presset økonomi på mediemarkedet og forventninger om store indtægtsstigninger fra klubberne og UEFA skaber en speciel situation.

Europa League: 75-100 millioner kroner per år
Er ligesom Champions League præget af usikkerhed. På europæisk plan kommer Champions League til at trække cirka 85 procent af omsætningen, mens Europa League er betydeligt mere værdifuld end den lille Conference League.





Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Lerager taler ud om FCK-brud

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Ajax skraber bunden i Champions League

Bekræfter: Her er der transferdeadline

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Xabi Alonso lever med presset

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City