Afviser Neestrup: Håber, han er blevet fejlciteret

Dommerekspert Jan Carlsen, der er en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven og tidligere dommerobservatør, mener, at Jacob Neestrup tager fejl.



– Hvis du ødelægger straffesparkspletten på den måde, er det et rødt kort.

– Man kan få rødt for film og tacklinger det forkerte sted, så kan man vel også her.

– Jeg bebrejder ikke spilleren, men det er op til dommer og forbund at sige, at det sætter vi grænser for.

Sådan lød det fra FC København-træner Jacob Neestrup efter opgøret mod Manchester United, som endte med et bittert nederlag på 0-1, efter Jordan Larsson misbrugte et straffespark i de sidste sekunder af opgøret.

Forinden havde Alejandro Garnacho rodet godt rundt i straffesparkspletten for at ødelægge den og dermed mindske FCK's muligheder for at score.

Alligevel kan det aldrig nogensinde være et rødt kort, han skal uddeles, som Jacob Neestrup ellers kaldte på. 

Det skriver en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven Jan Carlsen, der også er tidligere dommerobservatør, i sin fredagsklumme i Tipsbladet.

Den bid omkring den ødelagte straffesparksplet bringer vi her online allerede nu.

– Det er typisk, at mange spillere stimler sammen om dommeren og skytten for at forstyrre koncentrationen. Men med hele den klump af spillere kan en anden spiller i ly af mørket og uden den store opmærksomhed sabotere straffesparksmærket ved at sparke det op, træde det ned eller tilsvarende, skriver Jan Carlsen i sin klumme og forklarer:

– De efterfølgende TV-billeder efterlader ikke nogen tvivl om, at Garnacho med ond hensigt roder op i straffesparksmærket. Det har næppe den store betydning for selve udførelsen af straffesparket, men det er selvfølgelig et forstyrrende element. Men hvad kan straffen egentlig være for sådan en forseelse?

– I betragtning af, at der er tale om en tiltagende tendens, skrev vi det faktisk ind i den seneste danske udgave af lovbogen. Det er usportslig opførsel og skal koste en advarsel. Selvfølgelig under den forudsætning, at det bliver opdaget.

– For som skrevet ovenfor er der ofte en del palaver omkring et straffespark, og så kan der ske mange sjove ting, når fokus er andre steder. Det er fuldt forståeligt, at VAR ikke fanger det, for de har rigeligt at gøre med at verificere straffesparket, på samme måde som dommeren er travlt beskæftiget med at få folk ud af feltet og i det hele taget dæmpe gemytterne. Så er sidste håb fjerdedommeren, men han har sikkert også nok at gøre med de to bænke, plus at hans udsyn nok heller ikke er det bedste.

Og det bringer Jan Carlsen til den næste del af problematikken, nemlig FCK-træner Jacob Neestrups citater efter opgøret.

– Jeg har set nogle citater fra Jacob Neestrup efter episoden, og jeg håber inderligt, at han er blevet fejlciteret. Ellers bekræfter det bare min påstand i sidste uge om, at fodbold er det eneste spil, som man kan dyrke uden at kende reglerne.

– Men påstanden, at dette er et direkte rødt kort – og så bliver det lige toppet op med en bemærkning om, at man jo også kan få rødt kort for film.

– Vi tager det lige lidt af gangen, ligesom en elefant bedst fortæres i små bidder. At ødelægge et straffesparksmærke kan aldrig give rødt kort. Det er usportslig opførsel og koster gult, hvis det bliver opdaget. Og film kan heller aldrig give direkte rødt kort. Det røde kort kan komme på tale, hvis man har ét gult i forvejen – men film er en helt lovfæstet forseelse til gult kort.

– Så kan man diskutere, om det er rimeligt – personlig synes jeg, at film er noget svineri, for det handler jo dybest om at snyde og svindle sig til noget, som man ikke har fortjent. Men som sagt håber jeg virkelig, at vi taler om fejlcitater her, skriver Jan Calrsen.

Læs hele Jan Carlsens klumme i Tipsbladet på fredag – du kan også skrive til ham på [email protected].







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sænker prisen mod Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

David Nielsen har sagt op

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Mileta Rajovic i stor optur

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Iran sår endnu engang tvivl om VM

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’