FC Barcelona bliver brutalt slagtet: Utilgiveligt

FC Barcelona bliver kørt over i den hjemlige presse, der ikke finder plads til hverken medlidenhed eller medfølelse.



FC Barcelonas pinsler er slet-slet ikke forbi. Den elendige økonomi, tabet af Messi og en forfærdelig sæsonstart blev atter understreget onsdag aften, da Benfica på hjemmebane ydmygede FC Barcelona med 3-0, hvilket efterlader klubben sidst i gruppen med nul point efter to spillerunder.

På trods af, at alle er klar over FC Barcelonas udfordringer på den økonomiske bane, bliver hånden bestemt ikke holdt over hverken klubben eller træner Ronald Koeman i den spanske presse.

Her et udpluk af nogle af de tæsk der bliver delt ud:

El Pais:
“Selvbevidst og lemlæstet, for ikke at sige selvskadet, formår FC Barcelona at forstørre enhver modstander – lille eller mellemstor. Det gælder også
Benfica.”

“Portugiserne startede med at dominere og kunne fortsætte efter justeringer i pausen – set i lyset af Koemans manglende evne til at knuse en modstander efter at være blevet bremset med egne initiativer på banen. Turneringen er blevet en tortur for Barça.”

Marca:
“Det var kampen, der ikke måtte tabes. At tabe til Bayern var acceptabelt, men mod Benfica var det forbudt at vende tilbage tomhændet. Det har Koemans spillere været helt klar over, og alligevel lukket man et mål ind efter to minutter.” 

“Det er utilgiveligt. Situationen er nu kompliceret og tvinger Barcelona til at vinde begge kampe mod Dinamo Kiev. Vi kan ikke været sikre på, at Koeman vil sidde på bænken til de kampe.”

AS:
“Koeman og Barcelona er havnet i noget i meget, meget alvorligt rod. Efter 3-0-nedelagfet til Benfica er muligheden for at gå videre i gruppespillet nu blevet ganske begrænset   Barca er nu efter to runder sidst i gruppen med to nederlag.”

“Men ud over den truende europæiske katastrofe, var udviklingen i spillet i kampen igen tydeligt ødelæggende for ethvert håb om at genrejsning. Udtrykket på dette hold er forfærdeligt”

Hele fire danske hold skal i kamp i Europa torsdag aften – bliv klogere på kampene her





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Randers FC – OB

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil