Det endte med en fiasko for FC Barcelona onsdag aften, hvor de tabte til Bayern München og røg ud af gruppespillet i Champions League. Og især for forsvarsspiller Clement Lenglet har den kamp fået et uheldigt efterspil.
Efter kampen blev Clement Lenglet fotograferet, mens han stod storsmilende ved siden af Robert Lewandowski, og det har de spanske medier revset franskmanden for.
Ifølge Marca var han “ikke så irriteret, som han burde være”, mens den spanske tv-vært og FC Barcelona-fan Josep Pedrerol hævdede, at “Lenglet bør ikke få lov til at bære en Barca-trøje igen”.
Nu svarer Clement Lenglet så selv på situationen i et opslag på Instagram.
– Jeg vil gerne sende en besked til Barcelona-fansene. Først og fremmest vil jeg udtrykke min sorg over gårsdagens resultat. Denne klub fortjener kun det største, og vi har ikke været i stand til at opfylde det.
– For det andet vil jeg forklare et billede af mig, hvor jeg smiler med Lewandowski om noget, der lige var sket i det øjeblik. Det er en øjeblikkelig reaktion, der på ingen måde afspejler min følelse for resultatet. Mine værdier er ubestridelige, og alle, der kender mig, kender mit engagement og min kærlighed til mit fag, til Barça og til klubbens fans. Jeg ville aldrig have sådan en reaktion på noget, der gjorde så ondt som i går. I dag er vi meget kede af det, men nu har vi en mission: At få Barça tilbage til der, hvor klubben fortjener at være, skriver den omdiskuterede forsvarsspiller.
26-årige Clement Lenglet spillede alle 90 minutter i kampen mod Bayern München, der som bekendt endte med en sejr til tyskerne.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
AaB dæmper superligaforventninger
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
