Bayern-fans boykotter mod Arsenal: Billetpriserne stikker helt af

En Bayern-gruppe nægter at komme ind i de første fem minutter, når deres klub møder Arsenal på udebane i Champions League på tirsdag.



I England har billetpriserne i mange år været helt anderledes end, de er i Tyskland. Det har Bayern Münchens fans nu også måtte sande. Derfor har en fangruppe af det tyske storhold nu fået nok. Særligt af Arsenal, der også er kendt for høje billetpriser.

Det viser sig, at de billigste billetter til den kommende Champions League-kamp i London mellem Arsenal og Bayern kommer til at koste 640 kroner, men med forsendelser ryger prisen op på omkring 740 kroner.

Derfor har Bayern-fansene nu fået nok, da de priser ikke er noget, som en normal fan vil have råd til. Deres reaktion bliver til kampens første fem minutter at holde sig fra tribunerne. På den måde vil de vise, hvordan fremtiden ser ud, hvis billetpriserne fortsætter med at stige på den måde.

– Denne prisstruktur gør et stadionbesøg umuligt for yngre og socialt udsatte fans. Det ødelægger fankulturen, som er basisen for fodbold. I England er den udvikling allerede i gang, skriver fangruppen.
 

£ 64 A TICKET, BUT WITHOUT FANS FOOTBALL IS NOT WORTH A PENNY – BAYERN MUNICH FANS’ PROTEST FOR AFFORDABLE TICKET PRICES…

Posted by FC Bayern WorldWide (FCBWW) on Wednesday, October 14, 2015

For lidt over et år siden var Bayern også i kamp mod Arsenal, og dengang valgte München-klubben at betale noget af prisen for billetterne til kampen.

I de to klubbers gruppe i Champions League er Bayern München kommet flyvende fra start med to sejre i to kampe, mens Arsenal derimod har tabt deres to første kampe. Dermed bliver kampen mod Bayern næsten knald eller fald for den engelske klub, der hungrer efter point.

 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Jordan – Argentina

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

På vej til storklub?

FC København jagter Romane Amane