Jürgen Klopp regnes i dag blandt verdens absolut største trænere, og på lørdag står tyskeren foran sin tredje Champions League-finale på seks sæsoner, når Liverpool møder Tottenham i Madrid.
Det var nok få, der for 12 år siden havde set for sig, at Klopp skulle drive det så vidt. Dengang, i sommeren 2007, var Klopp netop rykket ned i 2. Bundesligaen med Mainz. Den tidligere FC København-spiller Bo Svensson fik dog dengang et positivt indtryk af Klopp, der overtalte danskeren til at skifte fra Mönchengladbach til Mainz.
– Det største indtryk, jeg fik af Klopp, var da jeg skulle skriver under. Samtalen med ham var udslagsgivende for, at jeg valgte at tage til Mainz. Jeg fløj derned, og han hentede mig i lufthavnen. Der var en halv times kørsel hjem til ham, og samtalen flød ret nemt, fortæller Bo Svensson, der i dag er ungdomstræner i Mainz.
– Det var meget uformelt. Han var meget venlig, og vi snakkede om stort og småt. Han inviterede mig hjem til hans familie til kaffee und kuchen (kaffe og kage, red.). Så sad vi der et par timer, og snakkede om løst og fast med hans familie, og derefter talte vi om hans planer med mig. Jeg kan huske, at jeg gik derfra med en stor overbevisning, selvom jeg ikke kendte specielt meget til klubben.
Store menneskelige evner
Bo Svensson nåede dog kun at have Jürgen Klopp som træner i én sæson, før tyskeren dragede videre til Dortmund i 2008. Og i den sæson opnåede Svensson kun ganske få kampe, da han var plaget af skader. Den danske forsvarsspiller fik dog et indblik i den nuværende Liverpool-træners arbejdsmetoder.
– Han har selvfølgelig udviklet sig noget siden da, men det, der står som overskriften, det er hans menneskelige evner. Hans evne til at få det bedste ud af folk, og til at få spillerne omkring sig til at føle sig specielle. Han formår virkelig at få folk bag sig. Hans personlighed er ikke sammenlignelig med andre toptræneres. Han har virkelig karisma og udstråling.
Bo Svensson mener, at der er visse lighedstegn mellem Liverpools spillestil i dag og Mainz’ spillestil dengang.
– Han har selvfølgelig udviklet sin stil, men der er nogle komponenter, der går igen. Han vil gerne have, at hans hold dominerer modstanderen fysisk. Der skal løbes nogle meter. Til gengæld vil jeg sige, at det nuværende Liverpool-hold får bragt bolden mere konstruktivt ind på den sidste tredjedel. I Mainz var der ikke lige så meget fokus på spil med bolden. Der var det mere et højt pres, hvor han kørte meget intenstivt og satsede meget på omstillinger. Det galdt om at komme hurtigt op på modstanderens banehalvdel.
– Det har han selvfølgelig taget med til Liverpool, men jeg vil sige, at de tager nogle flere pauser med bolden. De formår at finde løsninger mod hold, der står lavt på banen. Det hjælper selvfølgelig også, at han har spillere af en anden kaliber til rådighed.
Rost for sin formidlingsevne
Selvom Bo Svensson var imponeret af Klopp i 2007/08-sæsonen, så erkender danskeren, at han ikke havde forudset, at Klopp skulle blive en megastjerne.
– Nej, det havde jeg ærligt talt ikke. Men man skal huske på, at han faktisk allerede var et ret stort navn, fordi han havde fået Mainz på landkortet (Jürgen Klopps Mainz rykkede i 2004 for første gang i klubbens historie op i Bundesligaen, red.). Han havde skabt et navn for sig selv i Tyskland under VM-slutrunden, hvor han var tv-ekspert.
– Der fik han utroligt god respons for sin formidlingsevne. Folk kunne godt lide at se på og høre på ham. Så han var faktisk et ret stort navn, i forhold til at han trænede en forholdsvis lille klub som Mainz.
Selvom Klopp ofte fremstår som en jovial og venskabelig type, så slår Bo Svensson fast, at tyskeren absolut ikke er bange for at skære igennem.
– Meget af hans succes er bundet op på hans karisma og hans evne til at håndtere både gruppen og enkeltpersonerne. Han er ikke en træner, der ikke giver spillerne sin kontante mening. Men det er ikke sådan en personlig kritik, han kommer med. Det er altid fagligt baseret. Når det ikke var godt nok, så fik vi det også at vide. Men der var ingen tvivl om, at hans intention aldrig var andet, end at vi skulle blive bedre.
– Hans formidlingsevne er hans store styrke, både overfor over pressen, fansene og spillerne. Han ved, hvordan man sælger tingene rigtigt. Han stiller store krav, men samtidig udstråler han også altid en overskudsfornemmelse.
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
