Bødlerne der kan smadre AaB’s CL-drømme

AaB kan komme i alvorlige problemer, når Dinamo Zagreb skal nedlægges i Champions League-kvalifikationen. Se selv hvorfor.



Når AaB onsdag aften skal prøve kræfter med det kroatiske mesterhold, har nordjyderne på forhånd udpeget Dinamo Zagreb som favoritter til den samlede sejr. 

Og nok har nordjyderne det med at underspille deres chancer for sejr på en fodboldbane, men i det her tilfælde er der bestemt noget om snakken.

Dinamo Zagreb har meget stærke kræfter på holdet, der i forsvaret blandt andet tæller rutinerede Josip Simunic, der har 105 landskampe på cv’et og var tiltænkt en plads i VM-truppen men blev udelukket af FIFA med 10 dages karantæne for efter playoff-kampene mod Island at have fejret sejren med en gammel fascistisk hilsen ud mod de kroatiske fans. 
Det gør dog ikke Simunic til en dårlig fodboldspiller, og den 36-årige veteran viste sig også som målscorer, da litauiske Zalgiris Vilnius blev sænket 4-0 på udebane i CL-kval-runden før mødet med AaB. Simunic er berygtet for sin til tider brutale spillestil, hvilket denne vanvidstackling mod Serbein er et glimrende eksempel på. 


Men en der kan lave mål er den 26-årige algeriske landsholdsangriber El Arbi Hillel Soudani, der er en uhyggelig effektiv afslutter lige meget om, det er med fødder eller hoved. Han scorede 16 gange i ligaen i sidste sæson og har allerede nettet tre gange i sæsonens to første kampe og scoret to gange i CL-kvalen.
Se her eksempler på hans træfsikkerhed:



En anden giftig herre i front er sidste sæsons liga-topscorer 24-årige Duje Cop, der nettede hele 22 gange i ligaen og i alt står noteret for 31 mål i 52 kampe for Dinamo Zagreb. Han var udtaget til Kroatiens VM-bruttotrup men blev til sidst sorteret fra. 
Se Duje Cop i aktion:



Dinamo Zagreb har flere spillere, der ligger som boblere til det kroatiske landshold – en af dem, der meget hurtigt også kommer til det er det nye 19-årige indkøb Marko Pjaca, der er hentet hos Lokomotiva denne sommer. Pjaca er startet som lyn og torden i Dinamo og har scoret i begge sæsonens to første ligakampe og kan meget vel være en starter mod AaB onsdag aften.
Se eksempler på Marko Pjacas evner foran mål: 






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’