Efter at have tabt første kamp i Champions League for to uger siden mod Basel var Chelsea tvunget til at få point i Rumænien mod Steaua Bukarest, hvis ikke vejen mod knock-out-fasen skulle blive alt for hullet. Og point fik London-klubben. Alle tre mulige. På to mål i hver halvleg kørte Jose Mourinhos mandskab sikkert en 4-0-sejr hjem og stemplede dermed ind i turneringen.
Efter en start, hvor Chelsea havde presset rumænerne i bund uden dog at skabe chancer, lå bolden pludselig i nettet efter 20 minutters spil. Chelseas Andre Schurrle drev fra sin venstre kant ind mod Steauas felt og slyngede et sløjd indlæg ind i feltet, som Samuel Eto’o ikke fik kontrol over, men bolden hoppede videre ind mod mål, og der kom Ramires stormende og prikkede bolden forbi hjemmeholdets målmand til 1-0.
Føringsmålet sparkede en periode igang, hvor Chelsea havde flere halve chancer, men dårlige afslutninger fra blandt andre Juan Mata og Oscar gjorde, at Jose Mourinhos mandskab ikke bragte sig yderligere foran.
Op mod pausen trak London-klubben sig tilbage til egen banehalvdel og lod rumænerne have bolden. Men det gav til gengæld Chelsea muligheder på kontra, og kort før pause udnyttede gæsterne sådan en mulighed til at bringe sig foran 2-0. Samuel Eto’o var én mod én med en Steaua-forsvarer og fra venstre side af feltet tog han et træk tilbage i banen og skød på mål. Bolden susede ind på hjemmeholdets målmand, der parerede den tilbage ud i feltet og ind på en af sine medspillere, som ikke kunne undgå at løbe bolden ind i sit eget mål.
Og det blev ikke meget bedre for Steaua efter pausen. Chelsea kom foran 3-0 efter et kontraangreb, som Schurrle startede i venstre side, der siden gik forbi Oscars fødder og endte hos Ramires, inden brasilianeren slaskede bolden i nettet fra højre side af feltet.
Målet, der reelt afgjorde kampen, fik dog ikke Chelsea til at slappe af. Holdet fortsatte med at spille bolden hurtigt rundt, og kort før tid blev det til holdets fjerde og sidste scoring, da Willian, som var kommet ind med ti minutter igen, lagde bolden af til Frank Lampard, der sparkede bolden ind via stolpen.
Sejren betyder, at London-klubben fik sine første point i Champions League, og det bringer dem op på en delt andenplads i gruppe E. Ligesom Chelsea står Basel også noteret for tre point. Schweizerne tabte 0-1 på hjemmebane til Schalke, der nu fører gruppen med seks point.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Randers – FC Nordsjælland

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Supercomputer: De bliver danske mestre

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Kæmpe bøde til FC København

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime