Chelsea-spiller berøvet under kamp: De er kujoner

Chelseas højre wingback fik stjålet sine medaljer fra Champions League og EM. Nu håber han på hjælp til at får em tilbage.



Reece James spillede tirsdag aften Champions League med Chelsea, og altimens den engelske landsholdsspiller var til kampen, blev han berøvet.

En gruppe røvere brød nemlig ind i spillerens hus og stjal flere værdifulde ting, heriblandt nogle medaljer. De slap eksempelvis væk med Reece James’ guldmedalje fra sidste sæsons triumf i Champions League samt hans sølvmedalje fra sommerens EM.

Det oplyser den 21-årige wingback på det sociale medie Instagram, hvor han blandt andet beskriver røverne som “kujoner”.

– Det lykkedes dem i fællesskab at løfte et tungt pengeskab med nogle personlige genstande ind i deres bil. Jeg opbevarer aldrig mine smykker i mit hus, så alt, der var i pengeskabet, var min Champions League-medalje, Super Cup-medalje og sølvmedaljen fra EM. Disse medaljer blev vundet, mens jeg repræsenterende Chelsea og England – en ære, der aldrig kan tages fra mig, uanset om jeg har de fysiske medaljer til at bevise det.

– Ikke desto mindre appellerer jeg til alle Chelsea- og England- fans om at hjælpe med at identificere og melde disse kujonagtige personer, der aldrig vil være i stand til at være i fred, da der kommer flere og flere beviser mod dem.

– Politiet, mine rådgivere og Chelsea FC (og mange andre) er alle bag mig, og vi har faste spor om, hvem gerningsmændene er. Vi nærmer os dem. Heldigvis var der ingen til stede under indbruddet, men jeg vil fortælle jer alle, at jeg har det fint, skriver Reece James i opslaget.

Reece James fik fuld tid i kampen tirsdag aften, hvor Chelsea besejrede Zenit St. Petersborg på hjemmebanen Stamford Bridge. Det sluttede 1-0 på mål af Romelu Lukaku.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører: Dolberg sat til salg

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk VM-chok

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock