Reece James spillede tirsdag aften Champions League med Chelsea, og altimens den engelske landsholdsspiller var til kampen, blev han berøvet.
En gruppe røvere brød nemlig ind i spillerens hus og stjal flere værdifulde ting, heriblandt nogle medaljer. De slap eksempelvis væk med Reece James’ guldmedalje fra sidste sæsons triumf i Champions League samt hans sølvmedalje fra sommerens EM.
Det oplyser den 21-årige wingback på det sociale medie Instagram, hvor han blandt andet beskriver røverne som “kujoner”.
– Det lykkedes dem i fællesskab at løfte et tungt pengeskab med nogle personlige genstande ind i deres bil. Jeg opbevarer aldrig mine smykker i mit hus, så alt, der var i pengeskabet, var min Champions League-medalje, Super Cup-medalje og sølvmedaljen fra EM. Disse medaljer blev vundet, mens jeg repræsenterende Chelsea og England – en ære, der aldrig kan tages fra mig, uanset om jeg har de fysiske medaljer til at bevise det.
– Ikke desto mindre appellerer jeg til alle Chelsea- og England- fans om at hjælpe med at identificere og melde disse kujonagtige personer, der aldrig vil være i stand til at være i fred, da der kommer flere og flere beviser mod dem.
– Politiet, mine rådgivere og Chelsea FC (og mange andre) er alle bag mig, og vi har faste spor om, hvem gerningsmændene er. Vi nærmer os dem. Heldigvis var der ingen til stede under indbruddet, men jeg vil fortælle jer alle, at jeg har det fint, skriver Reece James i opslaget.
Reece James fik fuld tid i kampen tirsdag aften, hvor Chelsea besejrede Zenit St. Petersborg på hjemmebanen Stamford Bridge. Det sluttede 1-0 på mål af Romelu Lukaku.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
