Reece James spillede tirsdag aften Champions League med Chelsea, og altimens den engelske landsholdsspiller var til kampen, blev han berøvet.
En gruppe røvere brød nemlig ind i spillerens hus og stjal flere værdifulde ting, heriblandt nogle medaljer. De slap eksempelvis væk med Reece James’ guldmedalje fra sidste sæsons triumf i Champions League samt hans sølvmedalje fra sommerens EM.
Det oplyser den 21-årige wingback på det sociale medie Instagram, hvor han blandt andet beskriver røverne som “kujoner”.
– Det lykkedes dem i fællesskab at løfte et tungt pengeskab med nogle personlige genstande ind i deres bil. Jeg opbevarer aldrig mine smykker i mit hus, så alt, der var i pengeskabet, var min Champions League-medalje, Super Cup-medalje og sølvmedaljen fra EM. Disse medaljer blev vundet, mens jeg repræsenterende Chelsea og England – en ære, der aldrig kan tages fra mig, uanset om jeg har de fysiske medaljer til at bevise det.
– Ikke desto mindre appellerer jeg til alle Chelsea- og England- fans om at hjælpe med at identificere og melde disse kujonagtige personer, der aldrig vil være i stand til at være i fred, da der kommer flere og flere beviser mod dem.
– Politiet, mine rådgivere og Chelsea FC (og mange andre) er alle bag mig, og vi har faste spor om, hvem gerningsmændene er. Vi nærmer os dem. Heldigvis var der ingen til stede under indbruddet, men jeg vil fortælle jer alle, at jeg har det fint, skriver Reece James i opslaget.
Reece James fik fuld tid i kampen tirsdag aften, hvor Chelsea besejrede Zenit St. Petersborg på hjemmebanen Stamford Bridge. Det sluttede 1-0 på mål af Romelu Lukaku.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
Celtic er mester efter vildt drama
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Superliga-bejlere deler
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
