Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Peter Schmeichel kritiserer Tottenham-træneren, mens Michael Laudrup bakker op om beslutningen.



Tottenhams nedtur fortsætter. Tirsdag aften tabte den engelske klub med hele 5-2 på udebane mod Atletico Madrid, hvor de var bagud med tre mål allerede efter 15 minutter og fire mål efter 22 minutter.  

Og Tottenham-nedturen var med en ny hovedrolleindehaver – nemlig den 22-årige tjekkiske målmand Antonín Kinský.

Han fik sin første kamp fra start i Champions League for Tottenham, men fejlede ved to af de første tre mål og blev pillet ud efter allerede 17 minutter, hvorefter den dybt berørte tjekke strøg direkte i omklædningsrummet. 

Selvom det var opsigtsvækkende scener og en bemærkelsesværdig beslutning, bakker Michael Laudrup op om cheftræner Igor Tudors valg om at pille Antonín Kinský ud. Det siger han i Goalshow på Viaplay. 

– Man får virkelig ondt af målmanden. At lave en fejl…, men at lave to. Jeg ved godt, det var en finale, men vi kommer jo til at tænke på Loris Karius for Liverpool i Champions League-finalen i 2018. 

– Ham her bliver så skiftet ud. Du spurgte, om jeg ville gøre det. Det er en svær situation, fordi det er klart at pille ham ud, så banker man ham også ned. Men omvendt: At lade ham blive inde, når man er bagud 3-0, og når han har været skyld i to mål efter 15 minutter, så tror jeg, at det rigtige var, at pille ham ud. Bagefter må man støtte ham og sige, at det kan ske for alle, og at de må støtte op om ham, siger Michael Laudrup og tilføjer: 

– Men der var ikke andet at gøre i den situation. Det tager lang tid at komme tilbage. Man kan stille spørgsmålet, om han overhovedet har en fremtid i Tottenham. 

Den danske legende Peter Schmeichel revser derimod Igor Tudors beslutning i sin rolle som ekspert hos CBS Sports.

– Når det her sker, så kig på tidspunktet: 14.55. Hvad laver Igor Tudor? Han skifter ham ud. Det kommer til at have en indflydelse på resten af hans karriere. Det vil være et øjeblik, som alle vil huske, hver gang vi hører hans navn. Man træffer et valg som træner, og ja, de var bagud med tre, og der er ingen chance for, at dette hold ville komme tilbage.

– Men man bliver nødt til at beholde ham inde – i hvert fald indtil pausen. I mine øjne har han (Igor Tudor, red.) dræbt hans (Antonin Kinskys, red.) karriere. Jeg har virkelig ondt af ham, siger den danske legende.

Ifølge Sky Sports løb holdkammeraterne Joao Palhinha og Conor Gallagher efter Antonin Kinsky, fordi de var bekymrede og ville trøste holdkammeraten i spillertunellen eller omklædningsrummet. 

Du kan se Antonin Kinskys fejl og Michael Laudrup og Preben Elkjærs reaktion i Viaplay-studiet i videoafspilleren øverst i artiklen. 







► LIVE

LIVE: Bimpong får chancen i Superliga-kamp

Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr

Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm

– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski

Det giver stof til eftertanke for hele Superligaen

Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’

Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Afslører ny Højlund-plan?

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

Beijmo fatter det ikke: Eksperterne gør det altid

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’

Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Lyngby BK – FC Nordsjælland

Det laver Lasse Schöne i dag

FCK har travlt – forlæng med ham nu!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp

Mange millioner på højkant i denne Superliga-runde

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe

AC Horsens – Randers FC



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret 

Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman

Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’

Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’

Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Andreas Cornelius-agent langer ud

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’