“AC” blev udskiftet: Her er forklaringen

Det var ikke en skade, der forhindrede Andreas Christensen i at spille CL-kamp til ende, beroliger han.



Det irriterer Barcelona-stopperen Andreas Christensen, at Bayern München tirsdag aften fik scoret to gange inden for kort tid i begyndelsen af anden halvleg, da sydtyskerne vandt storkampen i Champions League med 2-0.

Den danske landsholdsspiller mener ellers, at Barcelona havde spillet en god kamp indtil da, men efter de to Bayern-scoringer fandt spanierne ikke den rytme, der kunne sikre holdet et point.

– Vi ville gerne have scoret et mål eller to i første halvleg. Vi startede anden halvleg okay, men så blev et hjørnespark afgørende, og det er lidt ærgerligt, for det var lige det, der ikke måtte ske. Det ødelagde vores rytme, og derfra skulle vi til at jagte.

– Vi kan være glade for første halvleg, og i anden halvleg var der også positive ting, men vi skulle jagte mål og fandt aldrig helt den rytme, vi gerne ville have. Men vi kunne have reduceret til 1-2 og lagt et pres på dem, siger Andreas Christensen til TV3+.

Barcelona-træner Xavi er på linje med danskeren. Hans mandskab kendte ikke sin besøgelsestid, mener han.

– Vi havde seks eller syv store målchancer, men brændte dem, mens Bayern udnyttede deres muligheder. Vi gav dem god modstand, og hvis vi havde scoret først, var det blevet en helt anden kamp.

– Vi skal lære af de fejl, vi begik. Men overordnet set synes jeg, at vi spillede en god kamp. Den var god nok til, at vi kunne have vundet – ikke bare spillet uafgjort, siger Xavi ifølge uefa.com.

Andreas Christensen blev skiftet ud inden de sidste 20 minutter, men det var ikke af taktiske årsager i jagten på et mål.

– Jeg har været lidt syg, og jeg skal stadig finde formen igen, så jeg tror, at de kunne se, at jeg så lidt træt ud. Men jeg skubber på for at kunne starte inde igen i weekenden, siger Andreas Christensen.

På lørdag skal Barcelona møde Elche i La Liga. Dernæst kan Andreas Christensen rejse til Danmark for at møde ind i landsholdslejren i Helsingør.

/ritzau/





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Shopamok: Thomas Frank og co. bruger 1,5 milliard

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’



På vej til Superligaen? 

Officielt: FC København henter Suzuki

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Bekræfter interesse

Bo Henriksen tæt på dansk profil


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

De henter Christian Gytkjær

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Vil af med dansk keeper



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Går i flæsket på Erik ten Hag

FC København-keeper får nummer 42, men…

HSV-boss: Han er her om et par dage

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter