Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag

Claus Steinlein jubler over, at FC Midtjylland er klar til playoff-kampe mod Slavia Prag – og han mener, at midtjyderne skal gå videre.



De seneste år har budt på et par skuffelser i Europa for FC Midtjylland, men sådan er det ikke i år.

De danske mestre er sikre på, at de som minimum skal spille i Europa Leagues gruppespil, efter at de onsdag aften besejrede Young Boys på hjemmebanen i Herning. Men i den forbindelse har erfaringer fra de seneste års skuffelser hjulpet. 

Det siger direktør Claus Steinlein til TV3+ efter kampen. 

Læs også:Tidligere Superliga-kant overvejer stop: Vil ikke spille bunden af 1. division

– Jeg føler, at den erfaring, vi har fået, har vi forsøgt at opbygge hele tiden. Det her hold har vi forsøgt at bygge, siden vi røg ud til Glasgow sidste år. Vi har hele tiden forsøgt, og jeg vidste, at det skulle nok lykkes at knække koden mod et rigtig godt hold på et tidspunkt.

– Nu synes jeg også, at vi skal tage det sidste step, så vi kan spille Champions Leagues gruppespil, for det synes jeg, at vi har holdet, truppen og trænerstaben til, siger Claus Steinlein.

Før midtjyderne skal deltage i et gruppespil, skal det afgøres, om det bliver i Champions League eller i Europa League.

Læs også:Avis: SønderjyskE vil købe endnu en FC Midtjylland-spiller

FC Midtjylland skal nemlig møde Slavia Prag over to kampe, hvor vinderen får en plads i Champions League, mens taberen må tage til takke med Europa League. Og Steinlein mener, at midtjyderne bør kunne tage sejren.

– Det betyder alt. Alle fodboldklubber og -spillere dømmer om det. Det er det, vi har drømt om i 20 år. Jeg har lige været sammen med de to, der opfandt klubben, og vi fik et glas rødvin, hvor de sidder med tårer i øjnene og drømmer om, at nu skal vi tage det sidste step. Det kan jeg også mærke hos spillerne. De var glade og jublede, men alle sagde også, at vi skal tage det sidste step. Og Slavia Prag skal vi kunne slå over to kampe, når vi slutter her på hjemmebane, siger han.

I interviewet tilføjer han, at forskellen på Europa League og Champions League er i omegnen af 120-130 millioner kroner. 

Læs også:FCM-træner før Young Boys: Frank Onyeka skal nok være klar
Læs også:Officielt: Tidligere Superliga-topscorer skifter til München-klub
Læs også:Sønderjyske-sportschef: Tilskuermangel skyldes corona-frygt






LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

“Du er en fucking maskine!”



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere