De danske mestre gæster tirsdag aften de engelske mestre, og på papiret er der enorm stor forskel på Liverpool og FC Midtjylland.
Men trods store transfersummer og lønninger er bolden – i klichésprog – stadig rund. Det var den også, sidst et dansk hold gæstede Anfield, og her lykkedes det faktisk for Brøndby IF at vinde med 1-0 over Liverpool på et hovedstødsmål af Dan Eggen. Det opgør fortæller Morgens Krogh om i Jyllands-Posten.
Det var helt tilbage i 1995, men det står stadig meget klart i erindringen hos daværende Brøndby-keeper Mogens Krogh, der var med til at sende englænderne ud af UEFA Cup.
Læs også:Optakt: Liverpool – FC Midtjylland
– Jeg spillede vel 60 Europa Cup-kampe for Brøndby, blandt andet også mod FC Barcelona på Camp Nou, men denne er en af dem, der sidder fast i hukommelsen. I løbet af kampen begyndte tilskuerne på The Kop at klappe ned mod os, når vi havde bolden. Sådan føltes det. Vi vidste, det var en svær opgave, men vi troede virkelig på os selv, siger Mogens Krogh i et interview med Jyllands-Posten.
Det er med andre ord også 25 år siden, at et dansk hold har haft fornøjelsen af at spille på Anfield, og den fornøjelse tilfalder nu de danske mestre.
Mens FC Midtjylland åbnede Champions League-gruppespillet med et nederlag på 0-4 hjemme til Atalanta, vandt Liverpool med 1-0 ude over AFC Ajax.
Læs også:Pernille Harder og co. er forberedt på uvant modgang
Da Jürgen Klopp mandag eftermiddag talte med pressen forklarede han, at Liverpool på ingen måde undervurderer FC Midtjylland, og at alle hold, der er med i Champions League-gruppespillet, har gjort sig fortjent til det.
Brøndby nåede frem til ottendedelsfinalen i UEFA Cup i sæsonen 1995/1996, inden AS Roma blev endestationen, som italienerne i øvrigt også var blevet det i 1991, hvor Brøndby tabte i semifinalen af turneringen.
Læs også:FCN-helt: Jeg kæmper for min chance
Læs også:Klopp bekymret før FCM-møde
Læs også:Spilforslag til CL: Midtjyder ser gult
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
