De danske mestre gæster tirsdag aften de engelske mestre, og på papiret er der enorm stor forskel på Liverpool og FC Midtjylland.
Men trods store transfersummer og lønninger er bolden – i klichésprog – stadig rund. Det var den også, sidst et dansk hold gæstede Anfield, og her lykkedes det faktisk for Brøndby IF at vinde med 1-0 over Liverpool på et hovedstødsmål af Dan Eggen. Det opgør fortæller Morgens Krogh om i Jyllands-Posten.
Det var helt tilbage i 1995, men det står stadig meget klart i erindringen hos daværende Brøndby-keeper Mogens Krogh, der var med til at sende englænderne ud af UEFA Cup.
Læs også:Optakt: Liverpool – FC Midtjylland
– Jeg spillede vel 60 Europa Cup-kampe for Brøndby, blandt andet også mod FC Barcelona på Camp Nou, men denne er en af dem, der sidder fast i hukommelsen. I løbet af kampen begyndte tilskuerne på The Kop at klappe ned mod os, når vi havde bolden. Sådan føltes det. Vi vidste, det var en svær opgave, men vi troede virkelig på os selv, siger Mogens Krogh i et interview med Jyllands-Posten.
Det er med andre ord også 25 år siden, at et dansk hold har haft fornøjelsen af at spille på Anfield, og den fornøjelse tilfalder nu de danske mestre.
Mens FC Midtjylland åbnede Champions League-gruppespillet med et nederlag på 0-4 hjemme til Atalanta, vandt Liverpool med 1-0 ude over AFC Ajax.
Læs også:Pernille Harder og co. er forberedt på uvant modgang
Da Jürgen Klopp mandag eftermiddag talte med pressen forklarede han, at Liverpool på ingen måde undervurderer FC Midtjylland, og at alle hold, der er med i Champions League-gruppespillet, har gjort sig fortjent til det.
Brøndby nåede frem til ottendedelsfinalen i UEFA Cup i sæsonen 1995/1996, inden AS Roma blev endestationen, som italienerne i øvrigt også var blevet det i 1991, hvor Brøndby tabte i semifinalen af turneringen.
Læs også:FCN-helt: Jeg kæmper for min chance
Læs også:Klopp bekymret før FCM-møde
Læs også:Spilforslag til CL: Midtjyder ser gult
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
‘Det er ufatteligt imponerende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TRANSFER
