Dansk hold har før vundet på Anfield: De klappede ned mod os

FC Midtjylland gæster tirsdag aften Anfield og Liverpool, og selv om det danske hold er stor underdog, er det ikke umuligt. Faktisk skete det, da et dansk mandskab senest gæstede.



De danske mestre gæster tirsdag aften de engelske mestre, og på papiret er der enorm stor forskel på Liverpool og FC Midtjylland.

Men trods store transfersummer og lønninger er bolden – i klichésprog – stadig rund. Det var den også, sidst et dansk hold gæstede Anfield, og her lykkedes det faktisk for Brøndby IF at vinde med 1-0 over Liverpool  på et hovedstødsmål af Dan Eggen. Det opgør fortæller Morgens Krogh om i Jyllands-Posten.

Det var helt tilbage i 1995, men det står stadig meget klart i erindringen hos daværende Brøndby-keeper Mogens Krogh, der var med til at sende englænderne ud af UEFA Cup.

Læs også:Optakt: Liverpool – FC Midtjylland

– Jeg spillede vel 60 Europa Cup-kampe for Brøndby, blandt andet også mod FC Barcelona på Camp Nou, men denne er en af dem, der sidder fast i hukommelsen. I løbet af kampen begyndte tilskuerne på The Kop at klappe ned mod os, når vi havde bolden. Sådan føltes det. Vi vidste, det var en svær opgave, men vi troede virkelig på os selv, siger Mogens Krogh i et interview med Jyllands-Posten.

Det er med andre ord også 25 år siden, at et dansk hold har haft fornøjelsen af at spille på Anfield, og den fornøjelse tilfalder nu de danske mestre.

Mens FC Midtjylland åbnede Champions League-gruppespillet med et nederlag på 0-4 hjemme til Atalanta, vandt Liverpool med 1-0 ude over AFC Ajax.

Læs også:Pernille Harder og co. er forberedt på uvant modgang

Da Jürgen Klopp mandag eftermiddag talte med pressen forklarede han, at Liverpool på ingen måde undervurderer FC Midtjylland, og at alle hold, der er med i Champions League-gruppespillet, har gjort sig fortjent til det.

Brøndby nåede frem til ottendedelsfinalen i UEFA Cup i sæsonen 1995/1996, inden AS Roma blev endestationen, som italienerne i øvrigt også var blevet det i 1991, hvor Brøndby tabte i semifinalen af turneringen.

Læs også:FCN-helt: Jeg kæmper for min chance
Læs også:Klopp bekymret før FCM-møde
Læs også:Spilforslag til CL: Midtjyder ser gult


Drømmer om VM 2026 med Danmark

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Intet aftryk!

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby takker nej til to spillere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Mohamed Salah har sagt undskyld

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte