Dynamo Kiev og Olympiakos klar til CL – Molde er ude

Både Dynamo Kiev og Olympiakos er videre til Champions League, mens Molde røg ud til ungarske Ferencvaros.



Dynamo Kiev, Ferencvaros og Olympiakos er alle klar til gruppespillet i Champions League. Det står klart efter tirsdagens afgørende kvalifikationskampe. 

Ukrainske Dynamo Kiev stod over for Jess Thorups gamle klub Gent, og her blev det til en samlet 5-1-sejr. Det første opgør i Belgien sluttede 2-1, mens ukrainerne vandt med 3-0 i tirsdagens opgør på hjemmebane.

Målene blev sat ind af Vitaly Buyalsky, Carlos De Pena og Gerson Rodrigues, hvor de to sidstnævnte scorede på straffespark. 

Læs også:FCM-træner før skæbnekamp: Champions League kan udvikle os alle

I kampen var danske Mikkel Duelund ikke med i truppen for Kiev, mens den tidligere FC København-profil Benjamin Verbic måtte nøjes med en indskiftning.

I Ungarn tog Ferencvaros imod norske Molde, men det blev ikke lige så målrigt som det første opgør. I Norge spillede holdene nemlig 3-3, mens der slet ikke blev scoret i tirsdagens opgør, og dermed er Ferencvaros videre på reglen om udebanemål. I stedet må Molde en tur i Europa Leagues gruppespil. 

Sidst men ikke mindst spillede Olympiakos sig som nævnt videre. De mødte cypriotiske Omonia Nicosia, som havde den udlejde FC København-spiller Michael Lüftner med, og vandt samlet 2-0. Begge mål blev scoret i det første opgør i Grækenland, mens tirsdagens opgør sluttede i en nulløsning. 

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Slavia Prag

Onsdag skal de sidste gruppespilsdeltagere findes, når blandt andre FC Midtjylland møder Slavia Prag. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Brøndby IF – AGF

Magiske Messi slår til igen

Ruben Amorim favorit til dette job

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Iran kommer med krav før VM

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Hjulmand og co. taber stort skridt

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’