Dynamo Kiev og Olympiakos klar til CL – Molde er ude

Både Dynamo Kiev og Olympiakos er videre til Champions League, mens Molde røg ud til ungarske Ferencvaros.



Dynamo Kiev, Ferencvaros og Olympiakos er alle klar til gruppespillet i Champions League. Det står klart efter tirsdagens afgørende kvalifikationskampe. 

Ukrainske Dynamo Kiev stod over for Jess Thorups gamle klub Gent, og her blev det til en samlet 5-1-sejr. Det første opgør i Belgien sluttede 2-1, mens ukrainerne vandt med 3-0 i tirsdagens opgør på hjemmebane.

Målene blev sat ind af Vitaly Buyalsky, Carlos De Pena og Gerson Rodrigues, hvor de to sidstnævnte scorede på straffespark. 

Læs også:FCM-træner før skæbnekamp: Champions League kan udvikle os alle

I kampen var danske Mikkel Duelund ikke med i truppen for Kiev, mens den tidligere FC København-profil Benjamin Verbic måtte nøjes med en indskiftning.

I Ungarn tog Ferencvaros imod norske Molde, men det blev ikke lige så målrigt som det første opgør. I Norge spillede holdene nemlig 3-3, mens der slet ikke blev scoret i tirsdagens opgør, og dermed er Ferencvaros videre på reglen om udebanemål. I stedet må Molde en tur i Europa Leagues gruppespil. 

Sidst men ikke mindst spillede Olympiakos sig som nævnt videre. De mødte cypriotiske Omonia Nicosia, som havde den udlejde FC København-spiller Michael Lüftner med, og vandt samlet 2-0. Begge mål blev scoret i det første opgør i Grækenland, mens tirsdagens opgør sluttede i en nulløsning. 

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Slavia Prag

Onsdag skal de sidste gruppespilsdeltagere findes, når blandt andre FC Midtjylland møder Slavia Prag. 





LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Neestrup jagtes af storklub

AGF jagter hollandsk talent

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Dansk stortalents værdi eksploderer