Efter FCK-lussing: Thorup kalder ham fremragende

FC København kom i menneskehænder, da de tog hul på Champions League-gruppespillet mod Dortmund tirsdag.



Tipsbladet i Dortmund.

FC København har sagt farvel til Pep Biel og goddag til Andreas Cornelius i angrebet.

Der er en god portion centimeter og kilo til forskel på de to angribere, hvorfor FCK ændrede noget af deres udtryk mod Dortmund. De danske gæster forsøgte sig med lange bolde op på den stærke center forward, som skulle holde fast i den og spille af.

Alt for sjældent blev det dog til farlige situationer, men alligevel er FCK's cheftræner Jess Thorup meget begejstret for angriberens præstation i 0-3-nederlaget til Dortmund, hvor han i 90 minutter boksede med en tysk kummefryser i Niklas Süle.

– Jeg synes faktisk, at Corner spiller en fremragende kamp, når man tænker på, hvem han spiller mod. Det er topmidterforsvarer på øverste hylde i Europa, og den måde han håndterer det på i hovedspillet, tager den ned med brystet, lægger den af og spiller på siderne er godt, siger Thorup til den skrevne presse efter kampen, og fortsætter.

– Det sidste output mangler, og han skal gøre en forskel inde i feltet, derfor forsøger vi også at sætte Christian [Sørensen,red.] ind til sidst for at se, om vi kan få nogle standardsituationer og flere indlæg. Udover det så synes jeg, at Corner gjorde det fremragende. Han var en dygtig link up-spiller, og det har vi savnet lidt. Specielt i de perioder hvor vi bliver presset lidt lavt. Der har vi manglet en opspilsstation, og der gjorde Corner det fantastisk.

Særligt i første halvleg var den lange angriber dominerende i luftrummet, men ligesom resten af FCK-holdet så faldt også han sammen til sidst, hvor Dortmund kom til flere store chancer.

Det blev ved et nederlag på 3-0, og nu skal FC København omstille sig til et møde med OB på lørdag, inden Sevilla gæster Parken på næste onsdag. Foruden Dortmund og Sevilla så er Manchester City også en del af Gruppe G, og de rundbarberede Sevilla med 4-0 i deres møde tirsdag aften.







► LIVE

LIVE: Felix Beijmo får debut

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr

‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Dansk midtbanespiller forført af verdensstjerne

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser

Elias Achouri smidt på porten efter skænderi

I spil til kæmpe pris

30 år og stor succes: Vil på det danske landshold



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Haaland forlod stadion kort efter slutfløjt

Kæmpe hyldest: ‘De kan få min elefantorden’

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

Maxsø-skifte er et chok: Hvad mon legenden tænker?

Bekymring i Holland: Dansk stjerne forlod træning

FCK-stjerne var pludselig ude af truppen

Det mangler Danmark utvivlsomt!

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig leverede vild halvleg mod Belgien

Gustav Isaksen afslører opfordring til Riemer

– Hans ord går verden rundt

Storklub tjekkede dansk landsholdsstjerne ud

Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør

Fælder dom over Luis Binks: ‘Dét siger alt!’

Jonas Wind på måltavlen i helt særlig kamp

Vild testkamp venter FC København søndag

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Meget ændret for Riemer

Stor mavepuster til Aral Simsir