Efter FCK-lussing: Thorup kalder ham fremragende

FC København kom i menneskehænder, da de tog hul på Champions League-gruppespillet mod Dortmund tirsdag.



Tipsbladet i Dortmund.

FC København har sagt farvel til Pep Biel og goddag til Andreas Cornelius i angrebet.

Der er en god portion centimeter og kilo til forskel på de to angribere, hvorfor FCK ændrede noget af deres udtryk mod Dortmund. De danske gæster forsøgte sig med lange bolde op på den stærke center forward, som skulle holde fast i den og spille af.

Alt for sjældent blev det dog til farlige situationer, men alligevel er FCK's cheftræner Jess Thorup meget begejstret for angriberens præstation i 0-3-nederlaget til Dortmund, hvor han i 90 minutter boksede med en tysk kummefryser i Niklas Süle.

– Jeg synes faktisk, at Corner spiller en fremragende kamp, når man tænker på, hvem han spiller mod. Det er topmidterforsvarer på øverste hylde i Europa, og den måde han håndterer det på i hovedspillet, tager den ned med brystet, lægger den af og spiller på siderne er godt, siger Thorup til den skrevne presse efter kampen, og fortsætter.

– Det sidste output mangler, og han skal gøre en forskel inde i feltet, derfor forsøger vi også at sætte Christian [Sørensen,red.] ind til sidst for at se, om vi kan få nogle standardsituationer og flere indlæg. Udover det så synes jeg, at Corner gjorde det fremragende. Han var en dygtig link up-spiller, og det har vi savnet lidt. Specielt i de perioder hvor vi bliver presset lidt lavt. Der har vi manglet en opspilsstation, og der gjorde Corner det fantastisk.

Særligt i første halvleg var den lange angriber dominerende i luftrummet, men ligesom resten af FCK-holdet så faldt også han sammen til sidst, hvor Dortmund kom til flere store chancer.

Det blev ved et nederlag på 3-0, og nu skal FC København omstille sig til et møde med OB på lørdag, inden Sevilla gæster Parken på næste onsdag. Foruden Dortmund og Sevilla så er Manchester City også en del af Gruppe G, og de rundbarberede Sevilla med 4-0 i deres møde tirsdag aften.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen