Efter rygter: UEFA afviser

Uefa har holdt møder med selskabet bag Super League, men afviser, at der kommer ændringer i Champions League.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) afviser blankt at ændre på det nuværende Champions League-format.

Det er ellers essensen i flere aktuelle historier om selskabet bag den kuldsejlede Super League, A22 Sports Management.

A22 præsenterede sidste år planer om Unify League, der skal bestå af 96 hold fordelt på forskellige niveauer og grupper med otte hold, efter, at selskabet ved EU-domstolen i 2023 fik medhold i, at Uefa ikke har ret til at godkende nye turneringer.

Unify League har foreløbigt har ikke fået luft under vingerne, men til gengæld har A22 ifølge flere medier haft held til at få Uefa til at indføre ændringer i deres format.

Uefa bekræfter over for nyhedsbureauet Reuters torsdag, at generalsekretær Theodore Theodoridis har mødes med A22’s medstifter Anas Laghrari “få gange”, men intet formelt er kommet ud af dette.

– Vi kan kategorisk afvise, at der er planer om at ændre på formatet i Champions League, lyder det desuden fra Uefa.

Ifølge spanske medier har der været syv møder mellem parterne. Mundo Deportivo skriver blandt andet, at A22 presser på for at gøre Champions League gratis for seerne, ligesom planen var med Unify League.

Den såkaldte gratismodel indeholder dog reklamer, hvis man altså ikke ønsker betale for en premiumudgave uden reklamer.

A22 ønsker desuden at dele Champions League op i to ligaer med 18 hold i modsætning til den nuværende model med 36 hold.

På den måde kan de 18 bedste hold møde hinanden flere gange.

De spanske storklubber Real Madrid og Barcelona er eneste tilbageværende klubber, der fortsat officielt støtter A22’s planer om en udbryderliga. Ifølge mediet RAC1 har Barcelona dog trukket sig.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet