Video : Tipsbladet
Champions League

Efter stjernesalg: Nu donerer klubben kæmpe beløb

Shakhtar Donetsk har doneret en stor del af den enorme transfersum, man fik for Mykhaylo Mudryk, til ukrainske soldater.

Det kan godt være, at Shakhtar Donetsk fik fyldt pengepungen op til randen med salget af Mykhaylo Mudryk, som Chelsea angiveligt betalte omkring 100 millioner euro for. 

Mange af pengene bliver dog ikke i klubkassen, for klubben har besluttet at donere en stor del af beløbet til ukrainske soldater, der er i krig mod Rusland. Helt nøjagtig har klubben valgt at donere 25 millioner euro, hvilket svarer til godt og vel en fjerdedel af den samlede betaling for stortalentet.

Det bekræfter klubbens præsident Rinat Akhmetov i et officielt brev på klubbens hjemmeside.

- Jeg afsætter 25 millioner euro i dag til at hjælpe vores soldater, modstandsmænd og deres familier. Pengene vil blive brugt til at dække forskellige behov - fra at yde medicinsk og protetisk behandling og psykologisk støtte til at imødekomme specifikke ønsker. For at sikre gennemsigtighed vil projektet have et professionelt uafhængigt team, som vil være i kontakt med Azovstal-forsvarerne, deres familier, omsorgsgivere og frivillige, skriver præsidenten.

Han har i den forbindelse startet projektet

Azovstals Hjerte

, som hjælper de, som forsvarer Mariupol og døde soldaters familier. 

Yderligere skriver præsidenten, at Chelsea og Shakhtar Donetsk har arrangeret en træningskamp som en del af aftalen.