Super League-klubber kan alligevel spille CL

Juventus, FC Barcelona og Real Madrid får lov til være med i Champions League trods Super League-drømme.



De tre tilbageværende klubber, der stadig holder fast i drømmen om en europæisk piratliga med kontinentets største hold, kommer til at være med i Champions League næste sæson.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har ellers varslet, at Juventus, FC Barcelona og Real Madrid vil blive straffet for deres medvirken og fortsatte tro på Super League-projektet.

Men i sidste uge blev disciplinærsagen mod de tre storklubber sat på pause, og tirsdag oplyser Uefa, at de alle får lov til at spille Champions League i næste sæson.

Det skriver Reuters.

– Indmeldelsesbreve er i dag blevet sendt til alle klubber, der deltager i Uefas klubturneringer næste sæson, siger Uefa til Reuters tirsdag.

Juventus, Barcelona og Real Madrid har alle kvalificeret sig til Champions League ved at opnå en top-4-placering i henholdsvis Serie A og La Liga i den netop overståede sæson.

Planerne om en Super League blev annonceret af 12 klubber 18. april, men efter få dage og store protester fra fans over hele verden begyndte klubberne drypvist at melde sig ud igen.

Tilbage står altså kun Juventus, Barcelona og Real Madrid. Juventus-formand Andrea Agnelli sagde for nylig, at udbryderligaen skal være med til at redde fodboldindustrien, der har været hårdt ramt af coronapandemien.

Barcelona-præsident Joan Laporta holder også fast i, at klubben ikke agter at undskylde for den medvirken i Super League-projektet.

– Jeg har fortalt Ceferin (Aleksander Ceferin, Uefa-præsident, red.), at vi ikke kommer til at sige undskyld. Og vi har ikke tænkt os at betale nogen bøde.

– Hvis vi bliver straffet, tager vi sagen videre til CAS, sagde Laporta i slutningen af maj.

Laporta mener, at der ifølge EU’s love juridisk er grundlag for at arrangere turneringer uden om Uefa.

/ritzau/





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Marcondes afviser tilbud, men…

Flere Superliga-kamp rykkes

Jens Stage-skifte i fare

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Uruguay – Kap Verde

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner