Elkjærs CL-powerranking: Det er helt vanvittigt

Preben Elkjær har rangeret favoritterne i Champions League, hvor landsholdslegenden har valgt at pege på fire klubber fra fire forskellige lande.



De tilbageværende 16 hold i Champions League har været i aktion i løbet af de seneste ni dage, og dermed har vi fået et fingerpeg om klubbernes nuværende styrkeforhold. 

Og i Viaplay-studiet var Preben Elkjær efter onsdagens to kampe så klar med sin sædvanlige powerranking, hvor landsholdslegenden valgte at placere Bayern München på fjerdepladsen efter tyskernes 1-0-sejr over Paris Saint-Germain på udebane. 

På tredjepladsen har Elkjær valgt at finde plads til Manchester City, der onsdag måtte nøjes med 1-1 mod Yussuf Poulsen og RB Leipzig. 

– Hvis vi lige skærer kampen i dag fra, og kigger på resultatet, så er 1-1 på udebane jo egentlig godkendt. Men de skal spille bedre.

Preben Elkjær, der selv havde sin storhedstid i Italien, har på andenpladsen valgt at pege på Serie A's aktuelle tophold Napoli, der tirsdag slog Frankfurt med 2-0 på udebane. 

– Det gør lidt ondt på mig, at jeg er nødt til at putte dem ned som nummer to. Men det er også fantastisk at være på min powerranking i Champions League som nummer to. Jeg synes også, at vi så i går, på en svær udebane, at de bare bliver ved. Det er fantastisk.

Førstepladsen gik til de forsvarende Champions League-vindere fra Real Madrid, der tirsdag slog Liverpool med 5-2 på Anfield. 

– Det overraskede mig helt vildt. For vi havde hørt bulletinerne (om Real Madrids problemer, red.). Jeg så dem også i weekenden (mod Osasuna, red.), hvor det ikke var kønt. De var ikke suveræne. Og de er otte point efter Barcelona, så man når at tænke 'hmm, er det ved at være slut?' Og så leverer de sådan en kamp i går.

– Og jeg er bare nødt til at sige, at det er noget af det mest imponerende, jeg har set i mine mange år i Champions League. At slå Liverpool med 5-2 på udebane, efter at have været bagud med 2-0. Det er helt vildt. Altså, det er helt vanvittigt. Så derfor er de nødt til at være den store favorit i år. 

De første returkampe spilles om 12 dage, tirsdag den 7. marts, hvor Benfica tager imod Club Brugge, mens Dortmund gæster Chelsea. 





Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Her kan du se Villarreal mod FC København

Rigtig dårlig melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Bekræfter millionbud på dansker

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år