– Hold da op – det er jo fuldstændig sindssygt. Jeg har kuldegysninger over kroppen. Nej, nej, nej, hvor er det fedt!
Thomas Gravesen er nærmest ved at selvantænde, da Tipsbladet fanger ham på telefonen, og det er naturligvis Champions League-lodtrækningen, der har fået pulsen til at hamre hos den tidligere Real Madrid-stjerne, der nu er ekspert hos Discovery.
FC København er endt i en vanvidspulje med Bayern München, Manchester United og Galalasaray, og sværere kunne det næsten ikke blive rent sportsligt, men til gengæld venter der nogle kæmpe oplevelser i Parken, på Old Trafford, Allianz Arena og i Istanbul.
– Man kunne ikke ønske sig mere. Det er sindssygt. FCK skal på nogle helt fantastiske stadions ude i Europa, og så bliver det tre kampe på hjemmebane, hvor Parken går amok, og billetterne sælger sig selv. En fuldstændig fantastisk gruppe, fastslår Thomas Gravesen, der ikke lægger skjul på, at han især glæder sig til opgørene i Parken:
– Jeg tror helt oprigtigt ikke, at Bayern München, Manchester United og Galatasaray ved, hvad der venter dem. Men jeg kan sige, at dem venter dem en ordentlig mundfuld, for når Parken går amok, så er det ikke sjovt at være spiller for modstanderholdet. Jeg elsker det stadion.
Champions League-lodtrækningen gemmer også på flere sjove historier i historien. Victor Nelsson skal møde sin tidligere klub, Christian Eriksen skal spille en klubkamp i Parken, og så er der naturligvis Rasmus Højlund, der ikke alene møder sin barndomsklub, men også sine to brødre, der begge tørner ud for FC København.
– Jamen, er det ikke fedt? Store stjerner kommer til Parken, endda vores egne danske stjerner, men de skal også mærke, at de spiller for udeholdet. Jeg vil se, at Parken mishandler dem på samme måde som alle andre hos gæsterne. Jeg glæder mig til at se, hvordan Parken tager imod de her giganthold. Jeg håber, at stadion går fuldstændig bersærk og mishandler Bayern München, Manchester United og Galatasaray. Fansene skal flippe ud, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger han og tilføjer:
– Jeg går da til den her pulje med oprejst pande og tror, at FC København nok skal lave et resultat i nogle af kampene. Lad os nu se. Jeg er da godt klar over, at det er store hold, men altså…. FCK i Parken. Der taber de ikke mange kampe. De skal ikke frygte noget som helst. Intet. De skal glæde sig som små børn. Det er en drøm, det her. Sportsligt giver det enormt mange hår på brystet, som kun er med til at udvikle spillerne.
Hvad så med…
– Hov, lige en ting mere. Jeg håber, Harry Maguire spiller begge kampe mod FC København. Så skal Viktor Claesson nok få fat i ham, siger Thomas Gravesen med et grin.
Før Champions League-gruppespillet indledes, skal transfervinduet køres i garagen, og Thomas Gravesen håber, at FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen hiver et par kaniner op af hatten på sidstedagen fredag.
– Jeg ser gerne, de henter en forsvarsspiller og en midtbanespiller. De skal have en stopper, der kan spille lidt mere fodbold end Vavro, og så en midtbanespiller, så Rasmus Falk ikke skal spille 6'er. Han skal længere frem og styre spillet. Og en ting mere – behold Kamil Grabara. "PC", hvis du læser det her, så giv Grabara de 10-12 millioner i årsløn, så han bliver, og så sig til ham "vi skal fandeme kvalificere os næste år igen", siger han.
FC København spiller den første gruppekamp i Champions League 19. eller 20. september. Det endelige kampprogram er endnu ikke fastlagt.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Egypten – Iran
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT