Enevoldsen: Champions League er større end VM

– Jeg kan kun snakke ud fra min egen karriere, og kigger jeg tilbage på den, er Champions League nok det største, siger Thomas Enevoldsen før onsdagens afgørende kvalifikationskamp.



Der skal en markant præstation til, hvis AaB onsdag aften skal spille sig videre i Champions League-kvalifikationen. Første opgør mod Dinamo Zagreb i Aalborg endte med en 1-0-sejr til kroaterne, og derfor venter der en vanskelig opgave for nordjyderne på Stadion Maksimir i Kroatiens hovedstad onsdag aften.

Alligevel er der optimisme at spore i AaB-lejren, og offensivspilleren Thomas Enevoldsen tror på en god AaB-oplevelse i Zagreb.

– Det ser positivt ud. Selvfølgelig er det et dårligt udgangspunkt; ingen tvivl om det, men jeg synes, at vi havde spillet til mere, og vi skulle ikke have tabt kampen. Vi gjorde dem farlige til sidst ved at lave dumme fejl, men ellers synes jeg, at det var meget lige. Vi kunne godt have vundet, så jeg synes slet ikke, at det er ovre. Det bliver selvfølgelig svært dernede, for de har et godt hold, men vi er kun bagud 0-1 ved pausen, og de kampe har vi før vundet. Vi tror på det frem til sidste fløjt, og kommer vi foran 1-0, kan det åbne op for noget. Vi skal tro på det, for der er gode muligheder, men det bliver helt sikkert svært, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Skulle det lykkes AaB at komme videre far kampen mod Zagreb, er klubben sikker på at deltage i et europæisk gruppespil, mens man stadig har muligheden for at komme i Champions League.

Thomas Enevoldsen lægger ikke skjul på, at en deltagelse i Champions League vil have stor betydning for nordjyderne.

– Jeg kan kun snakke ud fra min egen karriere, og kigger jeg tilbage på den, er Champions League nok det største. Jeg har også været med til VM, og det er også stort, , men Champions League slår det lidt, for det handler om ens egen by. Man kommer herfra, og den feber heroppe var så stor, siger han.  

Derfor skal der knokles for sagen i aften i Zagreb.

– Jeg har sagt til de unge gutter i truppen, at det kan være noget af det største, de nogensinde kommer til at prøve i deres karriere, så det gælder om at give det en skalle, så det kommer til at ske. Når jeg ser tilbage på Champions League i dag, har jeg ikke prøvet noget, der er større. Et mesterskab er også stort, men i forhold til enkeltstående kampe findes der ikke noget større end et Champions League-gruppespil. Der er noget at fighte for, siger Thomas Enevoldsen.

Kampen mellem AaB og Dinamo Zagreb fløjtes i gang onsdag aften klokken 20.45.





FC København-transfer går hele verden rundt


Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Overvejede at sige op

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Krævet fyret efter nedslagtning

‘Det var exceptionelt’

Brøndby-profil træner ikke med

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Taylor Swift til Brøndby?

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Rasende på Mohamed Salah

Godt nyt for FC Midtjylland

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

17-årige Karl slår rekord

Dansker skifter cykelhold

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

AGF – FC Nordsjælland

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Bekymrende nyt fra Vejle

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Øv, FCM-profil er blevet syg

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026