‘Er jeg lidt en blærerøv nu? Ja, måske’

FCK-træner Jacob Neestrup hylder sit mandskab i kølvandet på Champions League-triumfen.



PARKEN (Tipsbladet): Champions League-hymnen kommer igen til at gjalde over København.

Onsdag besejrede FC København de schweiziske mestre FC Basel i Parken og er dermed klar til ligaspillet i verdens fornemste klubturneringer.

En kæmpe bedrift af FCK, der stod for presset og leverede varen.

– Der var nok mange, der havde anset det for komplet urealistisk, hvis jeg for præcis et år siden havde sagt “lige om lidt har vi vundet The Double og kvalificeret os til Champions League igen, igen, igen”, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.

FC København-træneren lægger ikke skjul på, at det er noget særligt, “løverne” atter har opnået.

– Jeg kan ikke hylde det her fodboldhold nok for de seneste tre måneder. Når tingene har skullet afgøres, har vi slået til. Jeg kan heller ikke lade være med at hylde FC København – vi skal spille Champions League for tredje gang i fire sæsoner. Det er fuldstændig historisk her og i alle andre danske klubber.

– I kan også skrive, at vi for femte år i træk tager det højest mulige ligaspil. Nul fejl – nul! Det siger rigtig meget om den her klubs størrelse. Det er jo ikke ligefrem fordi, at der ikke har været kritiske røster de seneste fem år under mig og mine forgængere, og så synes jeg jo, det er lidt et paradoks, at jeg så kan stå og sige, at vi skal spille Champions League for tredje gang på fire sæsoner – uanset hvem der har været træner.

– Der er nok nogen, der står og tænker “er du ikke lidt en blærerøv lige nu?”. Jo, det er jeg måske. Men jeg er imponeret over det her hold og den her klub, siger Neestrup.

‘Kan I Europa League-hymnen?’

Med kvalifikationen til Champions League er en nervepirrende og ikke mindst utroligt definerende fase af sæsonen overstået – og veloverstået.

– Nu er det værste overstået. Hidtil har vi skullet spille for at undgå – nu skal vi spille for at opnå, konstaterer Neestrup.

Det skal FCK mod potentielle modstandere som FC Barcelona, Real Madrid, Bayern München og Paris Saint-Germain.

Jacob Neestrup har imidlertid inden præferencer inden lodtrækningen torsdag aften.

– Man kan ikke undgå at møde nogle modstandere, som er markant bedre end én selv, men den her klub er for stor til bare at komme ud og få nogle store oplevelser og tale om, hvem man var fan af som barn. Det er slet ikke der, vi er. Vi er der for at konkurrere. Og så spiller vi mod dem, der kommer.

Det hele kommer til at foregå lige præcis der, hvor FC København ifølge Jacob Neestrup hører til.

– Den her klub skal være på en scene i Champions League, for det synes jeg, dens størrelse berettiger til. Det er jo ikke det samme som, at vi bare går ud og gør tingene, men jeg synes, at den er klub og københavnerne fortjener de her kampe.

– Vi havde ikke været for fine til Europa League, for det er også en stor turnering, men der er bare forskel. Bare tag hymnen – kan I (pressen, red.) Europa League-hymnen eller Conference League-hymnen? Det kan man bare ikke. Men man kan Champions League-hymnen, siger FCK-træneren.

‘Min pointe var tydelig i dag’

Mens Jacob Neestrup har skullet føre sit mandskab i Champions League, har FC København-træneren også fundet tid og overskud til at rejse, hvad han mener er en ekstremt vigtig debat i dansk fodbold.

Det er formentlig gået de færrestes næser forbi, at FCK-bossen er fortaler for, at de danske hold, som dyster i de europæiske kvalifikationer, får en kamppause i Superligaen, mens det spidser til.

– Jeg synes jo faktisk, min pointe er tydelig i dag, siger Neestrup med henvisning til FC Basel, der havde kampfri weekend op til tirsdagens brag:

– Jeg kan godt se forskel. De er restitueret og friske, og i Schweiz har man haft en skræddersyet plan om at få et hold i Champions League. På den anden side står et hold, som spiller kamp nummer 12 i løbet af de seneste seks uger. Den forskel kunne jeg godt se i sekvenser.

I har kvalificeret jer til Champions League igen, igen, igen, som du selv siger. Er det ikke en pointe i forhold til den debat, du selv har rejst, at det jo for det meste går meget godt – så er problemet overhovedet så stort, som du gør det til?

– Ja, det går for os, men man kan ikke tage det for givet, og jeg synes som nævnt godt, at man kunne se forskellen i dag. Vi har kun haft én træning, hvor vi kunne knalde på – de har nok haft fire eller fem.

– Og så handler det ikke kun om FC København, det handler om det store billede. Silkeborg mødte også et hold (Jagilonnia, red.), hvor det var skræddersyet for dem.

– Lige nu er jeg bare glad for, at vi har kvalificeret os til Champions League, og hvis jeg skal rose mig selv en smule, så synes jeg det er en smule overskudsagtigt at kvalificere et hold til Champions League samtidig med, at man tager en væsentlig debat for dansk fodbolds skyld – og tager de tæsk, der åbenlyst kommer på mig for det, slutter FCK-træneren.

Jacob Neestrup fastslår, at han håber, at FC Midtjylland og Brøndby IF kvalificerer sig til henholdsvis Europa League og Conference League torsdag aften.

I FC København står den på Champions League.






Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Klar besked til danske debutanter

Riemer melder stjerne klar



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Av, FCK! Her er de værst af alle

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Divisionsforeningen med markant udmelding

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

I chok over Steve Cooper-historie

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud