PARKEN (Tipsbladet): Champions League-hymnen kommer igen til at gjalde over København.
Onsdag besejrede FC København de schweiziske mestre FC Basel i Parken og er dermed klar til ligaspillet i verdens fornemste klubturneringer.
En kæmpe bedrift af FCK, der stod for presset og leverede varen.
– Der var nok mange, der havde anset det for komplet urealistisk, hvis jeg for præcis et år siden havde sagt “lige om lidt har vi vundet The Double og kvalificeret os til Champions League igen, igen, igen”, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.
FC København-træneren lægger ikke skjul på, at det er noget særligt, “løverne” atter har opnået.
– Jeg kan ikke hylde det her fodboldhold nok for de seneste tre måneder. Når tingene har skullet afgøres, har vi slået til. Jeg kan heller ikke lade være med at hylde FC København – vi skal spille Champions League for tredje gang i fire sæsoner. Det er fuldstændig historisk her og i alle andre danske klubber.
– I kan også skrive, at vi for femte år i træk tager det højest mulige ligaspil. Nul fejl – nul! Det siger rigtig meget om den her klubs størrelse. Det er jo ikke ligefrem fordi, at der ikke har været kritiske røster de seneste fem år under mig og mine forgængere, og så synes jeg jo, det er lidt et paradoks, at jeg så kan stå og sige, at vi skal spille Champions League for tredje gang på fire sæsoner – uanset hvem der har været træner.
– Der er nok nogen, der står og tænker “er du ikke lidt en blærerøv lige nu?”. Jo, det er jeg måske. Men jeg er imponeret over det her hold og den her klub, siger Neestrup.

‘Kan I Europa League-hymnen?’
Med kvalifikationen til Champions League er en nervepirrende og ikke mindst utroligt definerende fase af sæsonen overstået – og veloverstået.
– Nu er det værste overstået. Hidtil har vi skullet spille for at undgå – nu skal vi spille for at opnå, konstaterer Neestrup.
Det skal FCK mod potentielle modstandere som FC Barcelona, Real Madrid, Bayern München og Paris Saint-Germain.
Jacob Neestrup har imidlertid inden præferencer inden lodtrækningen torsdag aften.
– Man kan ikke undgå at møde nogle modstandere, som er markant bedre end én selv, men den her klub er for stor til bare at komme ud og få nogle store oplevelser og tale om, hvem man var fan af som barn. Det er slet ikke der, vi er. Vi er der for at konkurrere. Og så spiller vi mod dem, der kommer.
Det hele kommer til at foregå lige præcis der, hvor FC København ifølge Jacob Neestrup hører til.
– Den her klub skal være på en scene i Champions League, for det synes jeg, dens størrelse berettiger til. Det er jo ikke det samme som, at vi bare går ud og gør tingene, men jeg synes, at den er klub og københavnerne fortjener de her kampe.
– Vi havde ikke været for fine til Europa League, for det er også en stor turnering, men der er bare forskel. Bare tag hymnen – kan I (pressen, red.) Europa League-hymnen eller Conference League-hymnen? Det kan man bare ikke. Men man kan Champions League-hymnen, siger FCK-træneren.
‘Min pointe var tydelig i dag’
Mens Jacob Neestrup har skullet føre sit mandskab i Champions League, har FC København-træneren også fundet tid og overskud til at rejse, hvad han mener er en ekstremt vigtig debat i dansk fodbold.
Det er formentlig gået de færrestes næser forbi, at FCK-bossen er fortaler for, at de danske hold, som dyster i de europæiske kvalifikationer, får en kamppause i Superligaen, mens det spidser til.
– Jeg synes jo faktisk, min pointe er tydelig i dag, siger Neestrup med henvisning til FC Basel, der havde kampfri weekend op til tirsdagens brag:
– Jeg kan godt se forskel. De er restitueret og friske, og i Schweiz har man haft en skræddersyet plan om at få et hold i Champions League. På den anden side står et hold, som spiller kamp nummer 12 i løbet af de seneste seks uger. Den forskel kunne jeg godt se i sekvenser.
I har kvalificeret jer til Champions League igen, igen, igen, som du selv siger. Er det ikke en pointe i forhold til den debat, du selv har rejst, at det jo for det meste går meget godt – så er problemet overhovedet så stort, som du gør det til?
– Ja, det går for os, men man kan ikke tage det for givet, og jeg synes som nævnt godt, at man kunne se forskellen i dag. Vi har kun haft én træning, hvor vi kunne knalde på – de har nok haft fire eller fem.
– Og så handler det ikke kun om FC København, det handler om det store billede. Silkeborg mødte også et hold (Jagilonnia, red.), hvor det var skræddersyet for dem.
– Lige nu er jeg bare glad for, at vi har kvalificeret os til Champions League, og hvis jeg skal rose mig selv en smule, så synes jeg det er en smule overskudsagtigt at kvalificere et hold til Champions League samtidig med, at man tager en væsentlig debat for dansk fodbolds skyld – og tager de tæsk, der åbenlyst kommer på mig for det, slutter FCK-træneren.
Jacob Neestrup fastslår, at han håber, at FC Midtjylland og Brøndby IF kvalificerer sig til henholdsvis Europa League og Conference League torsdag aften.
I FC København står den på Champions League.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Hvem holder partilederne med i fodbold?
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
I chok over Steve Cooper-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER