Far jubler over sønnens CL-scoring: Kom til at gnide chili con carne i øjet

Da Alexander Sørloth scorede sejrsmålet mod Istanbul Basaksehir onsdag aften, fik hans far, Gøran, en tåre i øjenkrogen. Den forsøgte han at tørre væk, men det skulle han aldrig have gjort.



Alexander Sørloth var transfervinduets store angriberindkøb i RB Leipzig, men han havde spillet næsten 500 minutter for holdet, før han scorede sit første mål. Det var til gengæld et godt timet et.

Der stod 3-3 i onsdagens Champions League-kamp mod Istanbul Basaksehir, da stadionuret passerede de 90 minutter. I overtiden dukkede Sørloth op og sikrede sit hold en vigtig sejr – og sig selv en vigtig scoring.

Læs også:Yussuf Poulsen scorer i dramatisk Leipzig-sejr

Han var så lettet over endelig at komme på tavlen, at det føltes, som om han smed flere kilos vægt af skuldrene, fortalte han bagefter, og hjemme i Norge sad far Gøran Sørloth og blev så rørt, at han ikke tænkte sig ordentligt om.

– Det her er den mest værdifulde scoring i hans karriere, både for ham og for klubben. Nu går det godt. Der kom en lille tåre i min øjenkrog, og jeg har lavet chili con carne her til aften, så da jeg skulle tørre tåren væk, kom der bare endnu flere tårer, griner Gøran Sørloth til VG.

Læs også:Superliga-profiler risikerer hård straf – i værste fald fængsel

Alexander Sørloth var ikke den eneste skandinav, der kom på tavle for RB Leipzig i kampen. Yussuf Poulsen bragte holdet foran og spillede hele kampen.

Med sejren og de tre point lagde Leipzig pres på Manchester United og Paris Saint-Germain forud for sidste runde i gruppespillet. Alle tre hold har nu ni point. I sidste runde møder Leipzig netop United, mens PSG spiller mod Istanbul Basaksehir.

I mellemtiden venter dog endnu en storkamp for Poulsen, Sørloth og co. De møder Bayern München i Bundesligaen på lørdag.

Læs også:Yussuf Poulsen og Leipzig spiller sig midlertidigt på førstepladsen
Læs også:Leipzig med Sørloth og Poulsen taber topopgør i Bundesligaen
Læs også:Sørloth slår tilbage mod norsk landstræner: Det har jeg aldrig sagt




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Superliga-spiller åben for transfer

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Brasilien – Haiti



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby