Tipsbladet i München.
Det giver god mening, hvis FC Københavns spillere og stab følte sig ramt af en gevaldig mavepuster kort før tid i onsdagens kamp mod Bayern München. I slutminutterne blev der dømt straffe til tyskerne, og så lignede det, at “løverne” igen ville stå tilbage med et nederlag trods en stor præstation i Champions League.
FC København blev dog reddet af VAR, for dommer Stephanie Frappart valgte at omstøde straffesparket efter at have set den igennem.
Op til kampen havde der ellers været fokus på, blandt andet her på Tipsbladet, at Stephanie Frappart havde dømt 17 straffespark i 24 internationale kampe. Og netop det løb igennem hovedet på Jacob Neestrup i sekunderne, mens straffesparket blev tjekket.
– Jeg ser det ikke, men jeg når lige at tænke, at jeg læste en artikel – jeg tror, det var på Tipsbladet – hvor hun blev kaldt straffe-dronningen. Det nåede jeg lige at tænke på. Men da hun løb ud til skærmen, havde jeg en idé om, at det kunne gå vores vej, siger en tydeligt glad Jacob Neestrup i mixed zone efter kampen.
For spillerne inde på banen var minutterne og sekunder tunge.
– Da hun fløjter for et straffe, kunne jeg næsten ikke være i min krop mere. Jeg tænker, at nu stopper det med de uheld eller marginalerne. Men der var vist ikke noget at komme efter, i hvert fald ikke hvis du spørger Peter (Ankersen, red.) selv, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:
– Og vi kunne selv have taget tre point. Den reddes på stregen til sidst. Jeg synes faktisk, at hvis du ser på store chancer, er et point fortjent. Kigger du på spillet, og hvor meget de har den, vil de nok ikke være enige.
Rasmus Falk stemmer i.
– Jeg tænkte bare, at der er en chance for, at Kamil tager, eller at de brænder den. Men det var tungt. Jeg havde egentlig indstillet mig på, at nu scorede de, og så skulle vi prøve at få det sidste ud af det.
– Det var hårdt, og det havde været et rigtig hårdt slag at kigge på drengene i omklædningsrummet igen bagefter, velvidende at de leverede alt, hvad de kunne og ikke få noget ud af. I dag er et point en sejr, fordi Bayern har vist, at det har været umuligt for alle andre end Ajax at få point her, siger Rasmus Falk i mixed zone efter kampen.
Der blev som bekendt ikke scoret i kampen, og dermed stoppede FC København Bayern Münchens stime på 17 sejre i træk i Champions Leagues gruppespil
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Højlund står til at slå personlige rekorder
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Mexico kommer med markant melding om VM
Her kan du se Viborg FF mod FC København
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS