FCK-forskrækkelse: Jeg tænkte, nu stopper det

FC København fik sig en forskrækkelse, da der i første omgang blev dømt straffespark til Bayern München til sidst i onsdagens kamp, og det var tungt.



Tipsbladet i München. 

Det giver god mening, hvis FC Københavns spillere og stab følte sig ramt af en gevaldig mavepuster kort før tid i onsdagens kamp mod Bayern München. I slutminutterne blev der dømt straffe til tyskerne, og så lignede det, at “løverne” igen ville stå tilbage med et nederlag trods en stor præstation i Champions League.

FC København blev dog reddet af VAR, for dommer Stephanie Frappart valgte at omstøde straffesparket efter at have set den igennem.

Op til kampen havde der ellers været fokus på, blandt andet her på Tipsbladet, at Stephanie Frappart havde dømt 17 straffespark i 24 internationale kampe. Og netop det løb igennem hovedet på Jacob Neestrup i sekunderne, mens straffesparket blev tjekket.

– Jeg ser det ikke, men jeg når lige at tænke, at jeg læste en artikel – jeg tror, det var på Tipsbladet – hvor hun blev kaldt straffe-dronningen. Det nåede jeg lige at tænke på. Men da hun løb ud til skærmen, havde jeg en idé om, at det kunne gå vores vej, siger en tydeligt glad Jacob Neestrup i mixed zone efter kampen.

For spillerne inde på banen var minutterne og sekunder tunge.

– Da hun fløjter for et straffe, kunne jeg næsten ikke være i min krop mere. Jeg tænker, at nu stopper det med de uheld eller marginalerne. Men der var vist ikke noget at komme efter, i hvert fald ikke hvis du spørger Peter (Ankersen, red.) selv, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:

– Og vi kunne selv have taget tre point. Den reddes på stregen til sidst. Jeg synes faktisk, at hvis du ser på store chancer, er et point fortjent. Kigger du på spillet, og hvor meget de har den, vil de nok ikke være enige.

Rasmus Falk stemmer i.

– Jeg tænkte bare, at der er en chance for, at Kamil tager, eller at de brænder den. Men det var tungt. Jeg havde egentlig indstillet mig på, at nu scorede de, og så skulle vi prøve at få det sidste ud af det.

– Det var hårdt, og det havde været et rigtig hårdt slag at kigge på drengene i omklædningsrummet igen bagefter, velvidende at de leverede alt, hvad de kunne og ikke få noget ud af. I dag er et point en sejr, fordi Bayern har vist, at det har været umuligt for alle andre end Ajax at få point her, siger Rasmus Falk i mixed zone efter kampen.

Der blev som bekendt ikke scoret i kampen, og dermed stoppede FC København Bayern Münchens stime på 17 sejre i træk i Champions Leagues gruppespil 







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen