Når Bayern München og FC København går på banen på Allianz Arena onsdag aften, er det en kvindelig dommer, der skal styre slagets gang.
UEFA har udpeget den 39-årige franskmand Stéphanie Frappart som dommer, og hun tilhører Kategori 1, som er UEFA's næsthøjeste niveau blandt dommere. Frappart har blandt andet erfaring fra VM i Qatar, hvor hun passede fløjten i gruppekampen mellem Costa Rica og Tyskland, og hun har ligeledes dømt Real Madrid mod Celtic i Champions League.
Til dagligt er hun fast inventar i den franske Ligue 1, og fire år i træk er hun blevet kåret som verdens bedste kvindelige dommer.
CV'et fejler altså ikke noget, men der er især én ting, der falder i øjnene, når man går Stéphanie Frapparts kampe efter i sømmene. Hun er den ubestridte dronning af straffespark. I 24 internationale kampe har franskmanden dømt ikke færre end 17 straffespark – tre af dem var i opgøret mellem SC Braga og FC Midtjylland i Europa League i 2021.
Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, er en smule forbavset over, at Stéphanie Frappart er blevet tildelt FC Københavns opgør mod Bayern München.
– Det er en semi-overraskende påsætning. Jeg havde forventet en elite category dommer – Frappart er i Kategori 1 på linje med Morten Krogh – til et trods alt vældig definerende opgør for gruppen. Frappart har stadig ikke dømt PSG i Ligue 1 i 71 kampe, hvilket også siger en del om, at hun stadig mangler noget for at være med helt i toppen, siger Leander til Tipsbladet og fortsætter:
– Hun dømte dog Rennes – Lyon så sent som for to uger siden og er fuldt ud kvalificeret til at dømme på højeste niveau, men der ER selvfølgelig noget politisk i det. Der er en grund til, at hun fik Liechtenstein – Luxembourg i sidste EM-kvalifikationsrunde og ikke en betydningsfuld kamp, ligesom hun også fik Costa Rica – Tyskland i sidste VM-gruppespilsrunde som et "safe choice".
– Komitéen har vurderet, at Bayern München mod FC København højest sandsynligt også bliver envejstrafik, og hun bliver med største sandsynlighed ikke udfordret voldsomt i aften.
Stéphanie Frappart fløjter opgøret mellem Bayern München og FC København i gang klokken 21.00.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub