Kvindelig FCK-dommer er dronningen af straffespark

39-årige Stephanie Frappart skal lede slagets gang, når Bayern München og FC København tørner sammen onsdag aften, og den kvindelige dommer er især kendt for de mange straffespark, hun giver.



Når Bayern München og FC København går på banen på Allianz Arena onsdag aften, er det en kvindelig dommer, der skal styre slagets gang. 

UEFA har udpeget den 39-årige franskmand Stéphanie Frappart som dommer, og hun tilhører Kategori 1, som er UEFA's næsthøjeste niveau blandt dommere. Frappart har blandt andet erfaring fra VM i Qatar, hvor hun passede fløjten i gruppekampen mellem Costa Rica og Tyskland, og hun har ligeledes dømt Real Madrid mod Celtic i Champions League. 

Til dagligt er hun fast inventar i den franske Ligue 1, og fire år i træk er hun blevet kåret som verdens bedste kvindelige dommer. 

CV'et fejler altså ikke noget, men der er især én ting, der falder i øjnene, når man går Stéphanie Frapparts kampe efter i sømmene. Hun er den ubestridte dronning af straffespark. I 24 internationale kampe har franskmanden dømt ikke færre end 17 straffespark – tre af dem var i opgøret mellem SC Braga og FC Midtjylland i Europa League i 2021. 

Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, er en smule forbavset over, at Stéphanie Frappart er blevet tildelt FC Københavns opgør mod Bayern München.

– Det er en semi-overraskende påsætning. Jeg havde forventet en elite category dommer – Frappart er i Kategori 1 på linje med Morten Krogh – til et trods alt vældig definerende opgør for gruppen. Frappart har stadig ikke dømt PSG i Ligue 1 i 71 kampe, hvilket også siger en del om, at hun stadig mangler noget for at være med helt i toppen, siger Leander til Tipsbladet og fortsætter:

– Hun dømte dog Rennes – Lyon så sent som for to uger siden og er fuldt ud kvalificeret til at dømme på højeste niveau, men der ER selvfølgelig noget politisk i det. Der er en grund til, at hun fik Liechtenstein – Luxembourg i sidste EM-kvalifikationsrunde og ikke en betydningsfuld kamp, ligesom hun også fik Costa Rica – Tyskland i sidste VM-gruppespilsrunde som et "safe choice".

– Komitéen har vurderet, at Bayern München mod FC København højest sandsynligt også bliver envejstrafik, og hun bliver med største sandsynlighed ikke udfordret voldsomt i aften.

Stéphanie Frappart fløjter opgøret mellem Bayern München og FC København i gang klokken 21.00. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde