FCK har kurs mod Sparta Prag-møde efter sejr

FC København har et meget favorabelt udgangspunkt efter 2-0-sejr ude over Breidablik i CL-kvalifikationen.



FC København er på kurs videre fra anden kvalifikationsrunde i fodboldens Champions League.

Tirsdag aften vandt de danske mestre 2-0 på udebane over det islandske mesterhold, Breidablik, som onsdag i næste uge nu skal forsøge at skabe en kæmpe overraskelse i returkampen i København.

FCK fik en regulær drømmestart på kampen, da Jordan Larsson bragte de danske mestre foran 1-0, inden stadionuret havde rundet et minut.

Efter en FCK-fremlægning ville Breidablik-målmand Anton Einarsson sparke bolden væk, men den ramte svenskeren, og derefter skulle Jordan Larsson blot sende bolden ind i det tomme mål.

Svenskeren var i det hele taget meget i centrum i første halvleg, der spillemæssigt var mere lige, end cifrene lod ane.

Lige foran FCK-målstregen fik Jordan Larsson efter 25 minutter sparket bolden væk efter et Braidablik-hovedstød, og han forhindrede dermed det, der lignede en sikker udligning.

Da der var spillet lidt over en halv time fordoblede FCK-føringen, og igen var Jordan Larsson impliceret.

Han modtog bolden fra den fremstormende Rasmus Falk, og med en smart hælaflevering fik Larsson spillet sin FCK-kollega alene igennem. Rasmus Falk svigtede ikke og scorede til 2-0 med en flad afslutning.

Føringen holdt frem til pausen, og fra anden halvlegs start forsøgte hjemmeholdet at presse på for en reducering.

Det var tæt på at lykkes efter 50 minutters spil, da Höskuldur Gunnlaugsson trykkede af med en hård afslutning, som Kamil Grabara i FCK-målet akkurat fik verfet over overliggeren.

Fem minutter senere var den polske målmand igen vågen, da FCK's Kevin Diks forsøgte at cleare bolden.

Uheldigvis stod han med front mod eget mål, men Kamil Grabara fik reddet skuddet fra sin egen medspiller.

20 minutter før tid sendte FCK Orri Óskarsson og nyindkøbet fra Viborg, tuneseren Elias Achour, på banen.

Mens sidstnævnte fik sin FCK-debut, havde 18-årige Orri Óskarsson sin far som nært vidne, eftersom teenageren er søn af Breidabliks træner, Oskar Thorvaldsson.

Jordan Larsson gik til gengæld ud, efter at han havde taget sig til baglåret efter en afslutning.

Der blev ikke scoret yderligere, selv om Orri Óskarsson var tæt på med et hovedstød kort før tid, men bolden gik over mål på den store chance.

FCK fremstår som klar favorit til at gå videre til tredje kvalifikationsrunde. Her venter de tjekkiske mestre, Sparta Prag, der har Brian Priske som cheftræner.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stort medie fremhæver dansker

Liverpool – Tottenham

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

AaB-krisen fortsætter

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Fem bud på David Nielsens afløser



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Supercomputer spår FCM-nedtur

Farzam: En gave for FC København

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Manchester United – Aston Villa

Brøndby i transfer-kovending?

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Barcelona – Sevilla

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FCK-boss melder klar målsætning ud

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Frimann uenig – Det er en tendens

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Tilbage efter lang pause

FC Fredericia – Randers FC

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen