FCK kan få flot seedning i CL-gruppespillet

FC København er ikke langt fra at havne i tredje seedningslag i Champions League-gruppespillet. Det vil give Jacob Neestrups mandskab en noget mere overkommelig gruppe, end hvis FCK bliver seedet i fjerde lag. På lørdag er vi klogere.



FC København avancerede tirsdag aften i Champions League-kvalifikationen efter et neglebidende opgør i Tjekkiet, der måtte hele vejen til straffesparkskonkurrence, før FCK trak det længste strå mod Sparta Prag.

Dermed er FC København blot en runde fra det forjættede Champions League-gruppespil og de mange millioner, der følger med deltagelsen i verdens fornemste klubturnering.

Selve deltagelsen i Champions League plejer at være målstregen for et dansk hold, der naturligvis ikke kan gøre sig de helt store sportslige forhåbninger mod de allerstørste klubber i verden, men rent faktisk kan FCK stå med gode kort på hånden i forhold til at avancere fra gruppespillet – om ikke andet så til Europa Leauge, som en tredjeplads giver adgang til. 

FC København er nemlig ikke langt fra at havne i tredje seedningslag i Champions League – normalt kan danske klubber finde sig selv i fjerde og laveste seedningslag i turneringen.

Regnestykket kræver selvsagt, at FC København kvalificerer sig til gruppespillet, og derudover skal AEK Athen sende Dinamo Zagreb ud i lørdagens udsatte returkamp i tredje runde. Grækerne vandt det første opgør på udebane i Kroatien med 2-1.

Det er Twitter-profilen UEFA Ranglister & Koefficientpoint, der har lavet udregningen.

FC København er lige nu det hold i fjerde seedningslag med flest koefficientpoint, og det betyder, at Jacob Neestrups mandskab overtager Dinamo Zagrebs plads i tredje seedningslag, hvis kroaterne ryger ud.

Alt dette er dog ligegyldigt, hvis ikke FC København lever op til favoritværdigheden i playoff-runden, hvor "Løverne" skal op imod de polske mestre Rakow Czestochowa. FCK spiller den første kamp i Polen på tirsdag, mens det hele afgøres i Parken i returkampen ugen efter.






TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

I dialog om dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?