Manchester (Tipsbladet): Der kan næppe være to meninger om, at Magnus Mattsson har fået en forrygende start på sit ophold i FC København.
To scoringer er det blevet til siden skiftet fra NEC Nijmegen, mens han er startet samtlige kampe med undtagelse af onsdagens Champions League-brag mod Manchester City.
Her havde Jacob Neestrup på trods af et stort skadesopbud valgt at starte mange af klubbens yngre kræfter som for eksempel Victor Froholdt og William Clem.
Det er en beslutning, som Magnus Mattsson er skuffet over. Det fortæller han efter kampen til de fremmødte medier, herunder Tipsbladet.
– Jeg er skuffet over det. Det tror jeg alle ville være, hvis de sad på bænken i en ottendedelsfinale i Champions League. Det er klart, jeg er skuffet, men jeg forsøgte at komme ind med min energi i de minutter, jeg fik i et forsøg på at vise Neestrup, at jeg skal starte. Det er det eneste, man kan gøre i sådan en situation, og det forsøgte jeg også, siger han.
Magnus Mattsson fik den sidste halve time på banen, hvor han viste rigtig gode takter og med lidt mere skarphed kunne have prikket en bold mere i kassen, som han gjorde det i det omvendte opgør.
Sådan skulle det ikke gå, men alligevel mener offensivspilleren, at FC København kan være indsatsen bekendt på trods af skrækstarten.
– Det er ikke den bedste start for os, men jeg vil dog sige, at det vi gør rigtig godt modsat mange andre hold, er, at vi ikke lader målene flyve ind omkring ørerne på os. Vi står rigtig godt sammen som hold. Derfra scorer Moi (Mohamed Elyounoussi, red.), og vi har også gode perioder i anden halvleg, hvor vi kan og skal score. Så jeg synes, at holdet som helhed fungerede godt i dag.
FC København var bagud 2-0 efter ti minutter, men fik svaret igen ved Mohamed Elyounoussi, inden Erling Haaland lukkede og slukkede i de døende minutter af første halvleg.
Alle disse begivenhder kunne Magnus Mattsson se fra bænken, hvor han også noterede sig et larmende stille Etihad Stadium.
– Jeg var ikke synderligt imponeret over stemningen på Etihad. Jeg kunne kun høre FCK-fansene, og det var også noget, der undrede mig, at der var så stille på så stort et stadion. Det er ikke det største lydtryk, jeg har prøvet i hvert fald.
På søndag har Magnus Mattsson mulighed for igen at starte på banen. når FC København møder Lyngby BK i Superligaen.

Andreas Christensen afviste Danmark

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Engelsk legende til Wrexham?

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Elkjær jubler over Frank

Hylder dansk debutant

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

– En drøm, der gik i opfyldelse

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

FC Midtjylland – Viborg FF

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Kæmpestjerne fremhæver dansker

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

OB – FC Fredericia

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester
