Bliver det Bayern München, Schalke 04, Shakhtar Donetsk, Chelsea, Manchester United, Tottenham eller Real Madrid, der kommer op af bowlen, når der næste fredag trækkes lod til 1/8-finalerne i Champions League næste fredag i schweiziske Nyon? Det er spørgsmålet, mange FC København-tilhængere stiller sig i disse dage.
Nu kan alle disse videnshungrende fans blive lidt klogere. Med hjælp fra professor Rolf Poulsen fra Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet har tipsbladet.dk regnet ud, hvem der er den mest sandsynlige modstander, når FC København som det første danske hold nogensinde deltager i knockout-kampene i verdens største og mest prestigefyldte klubturnering, Champions League.
Læs også: Her er FCK’s mulige modstandere
– Det er vanskeligt at regne ud med papir og blyant, men ret let at simulere sig til på en computer. Man sætter den til at trække lod en masse gange. En million eksempelvis. Så smider man alle “ulovlige” sammensætninger væk, og tæller på resten, siger Rolf Poulsen om sine udregninger.
Som toer i gruppe D kan FC København trække syv hold i 1/8-finalerne. To hold, der var i gruppe sammen i efteråret, kan ikke mødes i de første knockout-kampe, og dermed undgår Løverne FC Barcelona, som de allerede har stiftet bekendtskab med to gange i gruppespillet.
Men det er ikke den eneste restriktion. To hold fra samme land kan heller ikke mødes i 1/8-finalerne, og det er her, det bliver interessant. For pludselig har FCK ikke en syvendedel – eller 14,3 procent – chance for at møde alle hold. De geografiske restriktioner skaber færre ubekendte og dermed forskellige sandsynligheder for, hvem FC Københavns kommende modstander bliver.
Og hvem trækker FC København så? Ja, hvis man skal stole på matematikken er det et logo med en rød djævel, Løverne bliver parret med næste fredag. De danske mestre trækker Manchester United med stjerner som Wayne Rooney, Rio Ferdinand og Dimitar Berbatov på holdet. Der er således 16,7 procent chance for, at det er de engelske vicemestre, der kommer op af bowlen i Nyon.
I det hele taget leder de geografiske restriktioner FC København mod et engelsk hold. Selv om der “kun” er tre engelske hold i en bowle med syv, har københavnerne næsten 48 procent chance for en tur over Nordsøen i marts måned. Til gengæld får Ståle Solbakkens tropper næppe en kort tur til Tyskland. Schalke 04 og FC Bayern München er de gruppeettere, danskerne har den mindste mulighed for at trække.
Sandsynligheden for at FC København trækker: (tal i procent)
1. Manchester United 16,7
2. Chelsea 15,6
2. Tottenham 15,6
4. Real Madrid 14,3
5. Shakhtar Donetsk 13,6
6. FC Bayern München 12,1
6. Schalke 04 12,1
Så gør jer klar, FCK-fans. Manchester United kommer til byen!
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW