Bliver det Bayern München, Schalke 04, Shakhtar Donetsk, Chelsea, Manchester United, Tottenham eller Real Madrid, der kommer op af bowlen, når der næste fredag trækkes lod til 1/8-finalerne i Champions League næste fredag i schweiziske Nyon? Det er spørgsmålet, mange FC København-tilhængere stiller sig i disse dage.
Nu kan alle disse videnshungrende fans blive lidt klogere. Med hjælp fra professor Rolf Poulsen fra Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet har tipsbladet.dk regnet ud, hvem der er den mest sandsynlige modstander, når FC København som det første danske hold nogensinde deltager i knockout-kampene i verdens største og mest prestigefyldte klubturnering, Champions League.
Læs også: Her er FCK’s mulige modstandere
– Det er vanskeligt at regne ud med papir og blyant, men ret let at simulere sig til på en computer. Man sætter den til at trække lod en masse gange. En million eksempelvis. Så smider man alle “ulovlige” sammensætninger væk, og tæller på resten, siger Rolf Poulsen om sine udregninger.
Som toer i gruppe D kan FC København trække syv hold i 1/8-finalerne. To hold, der var i gruppe sammen i efteråret, kan ikke mødes i de første knockout-kampe, og dermed undgår Løverne FC Barcelona, som de allerede har stiftet bekendtskab med to gange i gruppespillet.
Men det er ikke den eneste restriktion. To hold fra samme land kan heller ikke mødes i 1/8-finalerne, og det er her, det bliver interessant. For pludselig har FCK ikke en syvendedel – eller 14,3 procent – chance for at møde alle hold. De geografiske restriktioner skaber færre ubekendte og dermed forskellige sandsynligheder for, hvem FC Københavns kommende modstander bliver.
Og hvem trækker FC København så? Ja, hvis man skal stole på matematikken er det et logo med en rød djævel, Løverne bliver parret med næste fredag. De danske mestre trækker Manchester United med stjerner som Wayne Rooney, Rio Ferdinand og Dimitar Berbatov på holdet. Der er således 16,7 procent chance for, at det er de engelske vicemestre, der kommer op af bowlen i Nyon.
I det hele taget leder de geografiske restriktioner FC København mod et engelsk hold. Selv om der “kun” er tre engelske hold i en bowle med syv, har københavnerne næsten 48 procent chance for en tur over Nordsøen i marts måned. Til gengæld får Ståle Solbakkens tropper næppe en kort tur til Tyskland. Schalke 04 og FC Bayern München er de gruppeettere, danskerne har den mindste mulighed for at trække.
Sandsynligheden for at FC København trækker: (tal i procent)
1. Manchester United 16,7
2. Chelsea 15,6
2. Tottenham 15,6
4. Real Madrid 14,3
5. Shakhtar Donetsk 13,6
6. FC Bayern München 12,1
6. Schalke 04 12,1
Så gør jer klar, FCK-fans. Manchester United kommer til byen!
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
EKSKLUSIVT
Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG