FCK trækker Manchester United

De engelske vicemestre fra Manchester United er FC Københavns mest sandsynlige modstander i Champions Leagues 1/8-finaler.



Bliver det Bayern München, Schalke 04, Shakhtar Donetsk, Chelsea, Manchester United, Tottenham eller Real Madrid, der kommer op af bowlen, når der næste fredag trækkes lod til 1/8-finalerne i Champions League næste fredag i schweiziske Nyon? Det er spørgsmålet, mange FC København-tilhængere stiller sig i disse dage.

Nu kan alle disse videnshungrende fans blive lidt klogere. Med hjælp fra professor Rolf Poulsen fra Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet har tipsbladet.dk regnet ud, hvem der er den mest sandsynlige modstander, når FC København som det første danske hold nogensinde deltager i knockout-kampene i verdens største og mest prestigefyldte klubturnering, Champions League.

Læs også: Her er FCK’s mulige modstandere

– Det er vanskeligt at regne ud med papir og blyant, men ret let at simulere sig til på en computer. Man sætter den til at trække lod en masse gange. En million eksempelvis. Så smider man alle “ulovlige” sammensætninger væk, og tæller på resten, siger Rolf Poulsen om sine udregninger.

Som toer i gruppe D kan FC København trække syv hold i 1/8-finalerne. To hold, der var i gruppe sammen i efteråret, kan ikke mødes i de første knockout-kampe, og dermed undgår Løverne FC Barcelona, som de allerede har stiftet bekendtskab med to gange i gruppespillet.

Men det er ikke den eneste restriktion. To hold fra samme land kan heller ikke mødes i 1/8-finalerne, og det er her, det bliver interessant. For pludselig har FCK ikke en syvendedel – eller 14,3 procent –  chance for at møde alle hold. De geografiske restriktioner skaber færre ubekendte og dermed forskellige sandsynligheder for, hvem FC Københavns kommende modstander bliver.

Og hvem trækker FC København så? Ja, hvis man skal stole på matematikken er det et logo med en rød djævel, Løverne bliver parret med næste fredag. De danske mestre trækker Manchester United med stjerner som Wayne Rooney, Rio Ferdinand og Dimitar Berbatov på holdet. Der er således 16,7 procent chance for, at det er de engelske vicemestre, der kommer op af bowlen i Nyon.

I det hele taget leder de geografiske restriktioner FC København mod et engelsk hold. Selv om der “kun” er tre engelske hold i en bowle med syv, har københavnerne næsten 48 procent chance for en tur over Nordsøen i marts måned. Til gengæld får Ståle Solbakkens tropper næppe en kort tur til Tyskland. Schalke 04 og FC Bayern München er de gruppeettere, danskerne har den mindste mulighed for at trække.

Sandsynligheden for at FC København trækker: (tal i procent)

1. Manchester United         16,7
2. Chelsea                          15,6
2. Tottenham                      15,6
4. Real Madrid                     14,3
5. Shakhtar Donetsk           13,6
6. FC Bayern München        12,1
6. Schalke 04                      12,1

Så gør jer klar, FCK-fans. Manchester United kommer til byen!







LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Fem bud på David Nielsens afløser

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’