Bliver det Bayern München, Schalke 04, Shakhtar Donetsk, Chelsea, Manchester United, Tottenham eller Real Madrid, der kommer op af bowlen, når der næste fredag trækkes lod til 1/8-finalerne i Champions League næste fredag i schweiziske Nyon? Det er spørgsmålet, mange FC København-tilhængere stiller sig i disse dage.
Nu kan alle disse videnshungrende fans blive lidt klogere. Med hjælp fra professor Rolf Poulsen fra Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet har tipsbladet.dk regnet ud, hvem der er den mest sandsynlige modstander, når FC København som det første danske hold nogensinde deltager i knockout-kampene i verdens største og mest prestigefyldte klubturnering, Champions League.
Læs også: Her er FCK’s mulige modstandere
– Det er vanskeligt at regne ud med papir og blyant, men ret let at simulere sig til på en computer. Man sætter den til at trække lod en masse gange. En million eksempelvis. Så smider man alle “ulovlige” sammensætninger væk, og tæller på resten, siger Rolf Poulsen om sine udregninger.
Som toer i gruppe D kan FC København trække syv hold i 1/8-finalerne. To hold, der var i gruppe sammen i efteråret, kan ikke mødes i de første knockout-kampe, og dermed undgår Løverne FC Barcelona, som de allerede har stiftet bekendtskab med to gange i gruppespillet.
Men det er ikke den eneste restriktion. To hold fra samme land kan heller ikke mødes i 1/8-finalerne, og det er her, det bliver interessant. For pludselig har FCK ikke en syvendedel – eller 14,3 procent – chance for at møde alle hold. De geografiske restriktioner skaber færre ubekendte og dermed forskellige sandsynligheder for, hvem FC Københavns kommende modstander bliver.
Og hvem trækker FC København så? Ja, hvis man skal stole på matematikken er det et logo med en rød djævel, Løverne bliver parret med næste fredag. De danske mestre trækker Manchester United med stjerner som Wayne Rooney, Rio Ferdinand og Dimitar Berbatov på holdet. Der er således 16,7 procent chance for, at det er de engelske vicemestre, der kommer op af bowlen i Nyon.
I det hele taget leder de geografiske restriktioner FC København mod et engelsk hold. Selv om der “kun” er tre engelske hold i en bowle med syv, har københavnerne næsten 48 procent chance for en tur over Nordsøen i marts måned. Til gengæld får Ståle Solbakkens tropper næppe en kort tur til Tyskland. Schalke 04 og FC Bayern München er de gruppeettere, danskerne har den mindste mulighed for at trække.
Sandsynligheden for at FC København trækker: (tal i procent)
1. Manchester United 16,7
2. Chelsea 15,6
2. Tottenham 15,6
4. Real Madrid 14,3
5. Shakhtar Donetsk 13,6
6. FC Bayern München 12,1
6. Schalke 04 12,1
Så gør jer klar, FCK-fans. Manchester United kommer til byen!
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Stor skuffelse
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr