Bliver det Bayern München, Schalke 04, Shakhtar Donetsk, Chelsea, Manchester United, Tottenham eller Real Madrid, der kommer op af bowlen, når der næste fredag trækkes lod til 1/8-finalerne i Champions League næste fredag i schweiziske Nyon? Det er spørgsmålet, mange FC København-tilhængere stiller sig i disse dage.
Nu kan alle disse videnshungrende fans blive lidt klogere. Med hjælp fra professor Rolf Poulsen fra Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet har tipsbladet.dk regnet ud, hvem der er den mest sandsynlige modstander, når FC København som det første danske hold nogensinde deltager i knockout-kampene i verdens største og mest prestigefyldte klubturnering, Champions League.
Læs også: Her er FCK’s mulige modstandere
– Det er vanskeligt at regne ud med papir og blyant, men ret let at simulere sig til på en computer. Man sætter den til at trække lod en masse gange. En million eksempelvis. Så smider man alle “ulovlige” sammensætninger væk, og tæller på resten, siger Rolf Poulsen om sine udregninger.
Som toer i gruppe D kan FC København trække syv hold i 1/8-finalerne. To hold, der var i gruppe sammen i efteråret, kan ikke mødes i de første knockout-kampe, og dermed undgår Løverne FC Barcelona, som de allerede har stiftet bekendtskab med to gange i gruppespillet.
Men det er ikke den eneste restriktion. To hold fra samme land kan heller ikke mødes i 1/8-finalerne, og det er her, det bliver interessant. For pludselig har FCK ikke en syvendedel – eller 14,3 procent – chance for at møde alle hold. De geografiske restriktioner skaber færre ubekendte og dermed forskellige sandsynligheder for, hvem FC Københavns kommende modstander bliver.
Og hvem trækker FC København så? Ja, hvis man skal stole på matematikken er det et logo med en rød djævel, Løverne bliver parret med næste fredag. De danske mestre trækker Manchester United med stjerner som Wayne Rooney, Rio Ferdinand og Dimitar Berbatov på holdet. Der er således 16,7 procent chance for, at det er de engelske vicemestre, der kommer op af bowlen i Nyon.
I det hele taget leder de geografiske restriktioner FC København mod et engelsk hold. Selv om der “kun” er tre engelske hold i en bowle med syv, har københavnerne næsten 48 procent chance for en tur over Nordsøen i marts måned. Til gengæld får Ståle Solbakkens tropper næppe en kort tur til Tyskland. Schalke 04 og FC Bayern München er de gruppeettere, danskerne har den mindste mulighed for at trække.
Sandsynligheden for at FC København trækker: (tal i procent)
1. Manchester United 16,7
2. Chelsea 15,6
2. Tottenham 15,6
4. Real Madrid 14,3
5. Shakhtar Donetsk 13,6
6. FC Bayern München 12,1
6. Schalke 04 12,1
Så gør jer klar, FCK-fans. Manchester United kommer til byen!
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning