FC København har tidligere været garant for mange store oplevelser i Champions League, og de danske vicemestre har mulighed for at give os endnu flere. Onsdag aften vandt FC København nemlig 3-2 over Club Brugge i et sindssygt drama i Belgien.
FC København kom lovende fra start, og efter et kvarters spil havde Cesar Santin 1. halvlegs første store chance, da han fra en næsten fri position fik afsluttet, men desværre sneg bolden sig lige forbi stolpen.
Stille og roligt fik Club Brugge dog overtaget, og efter 23 minutter kunne holdet bringe sig foran. Et hjørnespark blev lagt ind mod forreste stolpe, hvor Jordi Figuera – eller var det Lars Jacobsen? – fik panden på, således bolden snød Johan Wiland og gik i kassen til 1-0, som også var pausestillingen.
Det betød, at FC København skulle frem og score, og det var da også et mere offensivt indstillet FCK-mandskab, der indledte 2. halvleg. Og efter 58 minutter havde Nicolai Jørgensen en gylden chance for at udligne, da Bryan Oviedo lagde bolden til rette for ham i feltet, men Jørgensen sparkede over.
Der skulle dog kun gå to minutter, før Nicolai Jørgensen tog den sødeste revanche af dem alle. Endnu en gang endte bolden for fødderne af den tidligere Leverkusen-spiller, der med det kolde højre ben flugtede kuglen op i nettaget.
Så var FC København pludselig videre, men glæden varede kort for de danske vicemestre. Fem minutter senere var Club Brugge nemlig tilbage i front. FCK-forsvaret fik ikke clearet bolden ordentligt, og så endte bolden for fødderne af Vadis Odjidja-Ofoe, der tog et træk ind i banen og gjorde det til 2-1 med venstrebenet.
En kold spand vand i hovedet på københavnerne, men gæsterne fortsatte med at jagte den scoring, der ville sende serven over på deres side. Og efter 77 minutter kom den.
Lars Jacobsen sendte et indlæg ind i feltet, der fik lov at passere hele vejen til Bryan Oviedo ved bagerste stolpe, og han lagde bolden på tværs til sin landsmand Chrisitan Bolanos, der i sikker stil udlignede til 2-2.
Efter 85 minutter var Club Brugge så tæt på at udligne, som man overhovedet kan komme, men heldet tilsmilede FCK i usandsynlig høj grad denne onsdag, så Meuniers afslutning ramte indersiden af stolpen. Lidt senere fik Club Brugge bolden i nettet, men målet blev annulleret for offside, og i slutminutterne kunne Cesar Santin så gøre det til 3-2, da han scorede i et tomt mål, efter at hjemmeholdets målmand var gået med frem på et hjørnespark i et desperat sidste forsøg fra Club Brugge.
Og så kunne FC København-spillerne juble over videre avancement i verdens fornemste klubturnering.
Nu skal FC København ud i endnu en kvalifikationsrunde, hvor der venter en endnu skrappere modstander end Club Brugge, men til gengæld kan danskerne glæde sig over, at de nu som minimum er kvalificeret til gruppespillet i Europa League.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

De henter Christian Gytkjær

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen?

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

FC København-keeper får nummer 42, men…

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt