FCM-anfører svarer på transferinteresse: Der skal et sindssygt godt tilbud til

Erik Sviatchenko tør ikke love, at han bliver i FC Midtjylland, der lige har kvalificeret sig til Champions League. Men der skal et godt tilbud til at lokke ham væk.



Når hold har succes, bliver der som regel rift om spillerne. Således også i FC Midtjylland, hvor anfører Erik Sviatchenko er en eftertragtet herre. Især Trabszonspor, som vi kunne fortælle på tidspunkt.dk onsdag aften.

FCM har imidlertid kvalificeret sig til Champions League-gruppespillet, hvilket må være noget af et argument for blive. Så hvad tænker Sviatchenko selv? Er han klar til at tage endnu et halvt år og et Champions League-gruppespil med?

– Det ville jeg da gerne, men lige nu handler det ikke om min fremtid men om, at vi er kommet i Champions League. Vi sidder her og har gjort det alle sammen, og det er jeg så sindssygt stolt af. Hvad der sker i fremtiden, det må vi se i de næste dage, siger Sviatchenko.

Læs også:FCM’s iskolde målhelt: Det her er noget, vi kommer til at have med os fo…

Hvad skal der til for at skifte væk?

– Det skal være et sindssygt godt tilbud, siger kaptajnen med et smil.

Tranfervinduet lukker midnat mellem mandag og tirsdag i næste uge, så Trabzonspor eller andre interesserede har godt og vel fire dage til at vriste Sviatchenko fri.

Læs også:Ung indskifter redder Real Madrid fra skuffelse

Lykkes det ikke, kan han se frem til et historisk gruppespil med sin barndomsklub. Så hvilken form for pulje håber han på; de største klubber eller de sportsligt mest overkommelige modstandere?

– For mig er det vigtigste, at vi er kommet dertil. Hvad der sker herfra er lidt mere underordnet. Om det er et kæmpe hold, eller om det bliver mindre hold, det er for mig lige meget, siger Sviatchenko.

– Det er en vild følelse. Det var egentlig ikke noget mål, for det virkede så urealistisk, men her på det sidste har vi virkelig leveret varen, og så kommer der nye mål og drømme op. At vi nu står i det gruppespil er helt surrealistisk, og det er så specialt at komme hertil med den klub, jeg startede i som 14-årig. Det er en fantastisk følelse og stolthed.

Der trækkes lod til Champions League-gruppespillet klokken 17.

Læs også:Klar til Champions League: Awer Mabil håber på storkampe
Læs også:Chefredaktøren: FCM fortjener Champions League efter drama og års knokleri
Læs også:FC Midtjylland er det femte danske hold i Champions League






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Colombia – Ghana

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud