FCM-anfører svarer på transferinteresse: Der skal et sindssygt godt tilbud til

Erik Sviatchenko tør ikke love, at han bliver i FC Midtjylland, der lige har kvalificeret sig til Champions League. Men der skal et godt tilbud til at lokke ham væk.



Når hold har succes, bliver der som regel rift om spillerne. Således også i FC Midtjylland, hvor anfører Erik Sviatchenko er en eftertragtet herre. Især Trabszonspor, som vi kunne fortælle på tidspunkt.dk onsdag aften.

FCM har imidlertid kvalificeret sig til Champions League-gruppespillet, hvilket må være noget af et argument for blive. Så hvad tænker Sviatchenko selv? Er han klar til at tage endnu et halvt år og et Champions League-gruppespil med?

– Det ville jeg da gerne, men lige nu handler det ikke om min fremtid men om, at vi er kommet i Champions League. Vi sidder her og har gjort det alle sammen, og det er jeg så sindssygt stolt af. Hvad der sker i fremtiden, det må vi se i de næste dage, siger Sviatchenko.

Læs også:FCM’s iskolde målhelt: Det her er noget, vi kommer til at have med os fo…

Hvad skal der til for at skifte væk?

– Det skal være et sindssygt godt tilbud, siger kaptajnen med et smil.

Tranfervinduet lukker midnat mellem mandag og tirsdag i næste uge, så Trabzonspor eller andre interesserede har godt og vel fire dage til at vriste Sviatchenko fri.

Læs også:Ung indskifter redder Real Madrid fra skuffelse

Lykkes det ikke, kan han se frem til et historisk gruppespil med sin barndomsklub. Så hvilken form for pulje håber han på; de største klubber eller de sportsligt mest overkommelige modstandere?

– For mig er det vigtigste, at vi er kommet dertil. Hvad der sker herfra er lidt mere underordnet. Om det er et kæmpe hold, eller om det bliver mindre hold, det er for mig lige meget, siger Sviatchenko.

– Det er en vild følelse. Det var egentlig ikke noget mål, for det virkede så urealistisk, men her på det sidste har vi virkelig leveret varen, og så kommer der nye mål og drømme op. At vi nu står i det gruppespil er helt surrealistisk, og det er så specialt at komme hertil med den klub, jeg startede i som 14-årig. Det er en fantastisk følelse og stolthed.

Der trækkes lod til Champions League-gruppespillet klokken 17.

Læs også:Klar til Champions League: Awer Mabil håber på storkampe
Læs også:Chefredaktøren: FCM fortjener Champions League efter drama og års knokleri
Læs også:FC Midtjylland er det femte danske hold i Champions League






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Monsterbud på vej